środa, 18 września 2019 r.

Do szopy, hej pasterze...

Przy katedrze gnieźnieńskiej po raz pierwszy stanęła betlejemska szopka. Jej uroczystego otwarcia i poświęcenia dokonał 21 grudnia – w licznej asyście dzieci – prymas Polski abp Józef Kowalczyk.


 „Myślę, że ta stajenka przybliży nas do tajemnicy Bożego Narodzenia. Człowiek bowiem potrzebuje obrazu, potrzebuje symboli, a betlejemska szopka jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej zakorzenionych w polskiej tradycji symboli Bożego Narodzenia” – mówił prymas Polski. Zaprosił również mieszkańców Gniezna, by do szopki przybywali i przez chwilę podumali o tym, co zdarzyło się przed dwoma tysiącami lat w Betlejem. „Wszystko to ma nas umacniać w miłości i wierze, a że właśnie trwa Rok Wiary zachęcam do chwili refleksji” – dodał.

 

W otwarciu szopki abp. Józefowi Kowalczykowi licznie towarzyszyły dzieci, które wcześniej uczestniczyły w Roratach w katedrze gnieźnieńskiej. Mimo przenikliwego zimna obecni byli także przedstawiciele władz miasta oraz duchowni m.in. proboszcz katedry ks. kan. Jan Kasprowicz i biskup-nominat Krzysztof Wętkowski.

 

Szopkę ufundowała i wykonała firma Jerzego Frąckowiaka z Gniezna. Pomysł – jak mówił fundator – zrodził się już w ubiegłym roku, po rozmowie z ks. Tadeuszem Gerlachem, sekretarzem abp. Józefa Kowalczyka. Wówczas na realizację nie starczyło czasu. W tym roku się udało i szopka, wraz z ustawioną nieopodal choinką, cieszy oczy zarówno młodszych jak i nieco starszych mieszkańców Gniezna.

 

bgk KAI
Fot. B. Kruszyk

 

Polecamy