poniedziałek, 16 września 2019 r.

Dzień wspólnoty ruchów maryjnych

W gnieźnieńskim kościele ojców franciszkanów będącym jednocześnie sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia Pani Gniezna, modlili się 8 grudnia członkowie ruchów maryjnych z całej Wielkopolski. Uroczystej liturgii przewodniczył bp senior Bogdan Wojtuś. 

 

W homilii emerytowany biskup pomocniczy gnieźnieński nawiązał do obchodzonej w Kościele 8 grudnia uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny. Jak mówił, ojcowie franciszkanie głosili prawdę o Niepokalanym Poczęciu na długo przed ogłoszeniem dogmatu i mają wielkie zasługi w szerzeniu kultu i pobożności maryjnej. „Decydujący wpływ na rozwój doktryny o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny miał bł. Jan Dunst, który w swoim dziele wprowadził twierdzenie o całkowitym zachowaniu Marii od grzechu, także w poczęciu. Odwoływał się przy tym do chwały Chrystusa” – przypomniał bp Wojtuś.

 

Kaznodzieja wskazał także na  trwający Rok Wiary jako czas szczególny czas wzrastania w wierze i stawania się jej gorliwymi świadkami i apostołami. „Mamy się nawracać, wsłuchiwać w Boże Słowo i ożywiać miłość w naszych małżeństwach,  rodzinach, parafiach i w naszej Ojczyźnie. Mamy również być odważnymi świadkami wiary nie tylko w życiu prywatnym, ale także publicznie” – mówił bp Wojtuś.

 

Mszę św. koncelebrowali: gwardian i kustosz sanktuarium o. Jacek Korsak OFMConv, gnieźnieńscy dziekani – ks. kan. Andrzej Grzelak i ks. kan. Ryszard Balik oraz proboszcz i kustosz gnieźnieńskiej katedry ks. kan. Jan Kasprowicz. We wspólnej modlitwie przed łaskami słynącym wizerunkiem Matki Bożej Pocieszenia Pani Gniezna uczestniczyli członkowie ruchów maryjnych z całej Wielkopolski, w szczególności Rycerstwa Niepokalanej, które przyjęło w swoje szeregi liczną grupę nowych członków.

 

bgk KAI
Fot. B. Kruszyk

Polecamy