środa, 18 września 2019 r.

Głodnych nakarmić, bezdomnych w dom przyjąć

Blisko sto osób bezdomnych, ubogich i samotnych wzięło udział w wieczerzy wigilijnej przygotowanej 24 grudnia przez gnieźnieńską Caritas, siostry szarytki i Stowarzyszenie Miłosierdzia św. Wincentego à Paulo. 

 

W świątecznym spotkaniu uczestniczył również prymas Polski abp Józef Kowalczyk. Składając bożonarodzeniowe i noworoczne życzenia metropolita gnieźnieński podkreślił, że w ten wyjątkowy wieczór w roku, myśli każdego człowieka biegną do rodzinnego domu i do najbliższych. „My tutaj również stanowimy rodzinę, którą łączą wspólne troski i często trudne doświadczenia. Niekiedy są one wynikiem zdarzeń losowych, niekiedy – to również trzeba sobie powiedzieć – są wynikiem naszych własnych zaniedbań. Niezależnie od tego jednak dziś stanowimy rodzinę, którą łączy miłość przyniesiona przez Jezusa narodzonego w Betlejem. I tą miłością chcemy się dziś dzielić” – mówił prymas. Życzył również, by w święta, ale i każdego następnego dnia nie brakowało uśmiechu, dobrego słowa i przyjaznych gestów, one bowiem są również dobrymi uczynkami, którymi możemy innych obdarować.

 

W wieczerzy wigilijnej wzięło udział około stu osób. Obecni byli także: prezydent Gniezna Jacek Kowalski, proboszcz gnieźnieńskiej parafii farnej ks. Mieczysław Polak oraz członkinie stowarzyszenia Miłosierdzia św. Wincentego à Paulo. Przybyłych witał i gościł ks. prałat Krzysztof Stawski, dyrektor Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej. W przygotowaniu posiłku pomagali wolontariusze działający w organizacji.

 

Na wigilijnym stole – jak zawsze - nie brakowało tradycyjnych potraw: smażonego karpia, klusek z makiem i kapusty z grzybami. Każdy otrzymał także drobny upominek przygotowany przez członkinie Gnieźnieńskiego Stowarzyszenia Miłosierdzia św. Wincentego à Paulo. Oprócz strawy dla ciała pomyślano także o przygotowaniu duchowym. Proboszcz parafii farnej ks. Mieczysław Polak wraz z posługującymi w niej kapłanami zaprosił podopiecznych Jadłodajni do skorzystania z sakramentu pokuty. Podobnie jak w roku ubiegłym, w pierwszy dzień świąt, w kaplicy Domu Sióstr Zgromadzenia św. Wincentego à Paulo, odprawiona zostanie dla osób bezdomnych i ubogich Msza święta. Eucharystii przewodniczyć będzie ks. Krzysztof Stawski. Po wspólnej modlitwie wszyscy zasiądą do świątecznego obiadu.

 

bgk KAI
Fot. B. Kruszyk

Polecamy