wtorek, 7 lipca 2020 r.

Gniezno: ambasadorzy u prymasa

Abp Józef Kowalczyk gościł 10 grudnia ambasadorów i przedstawicieli placówek dyplomatycznych krajów muzułmańskich. Wizyta w Rezydencji Arcybiskupów Gnieźnieńskich miała charakter kurtuazyjny. 

 

Do miasta św. Wojciecha przyjechali ambasadorzy i przedstawiciele ambasad: Algierii, Arabii Saudyjskiej, Iranu, Pakistanu, Palestyny i Tunezji. Wizyta dyplomatów miała charakter kurtuazyjny i nawiązywała do podobnego spotkania zorganizowanego w roku ubiegłym i przed dwoma laty, a także wcześniejszych, gdy abp Józef Kowalczyk pełnił funkcję nuncjusza apostolskiego w Polsce i dziekana Korpusu Dyplomatycznego.

 

„Bardzo się cieszę, że po raz kolejny mogę spotkać się z naszymi przyjaciółmi z krajów muzułmańskich. Mimo różnic kulturowych i religijnych zawsze łączyły nas przyjazne i pełne szacunku relacje. To właśnie szacunek dla godności i odrębności drugiego człowieka, o który tak często apelował bł. Jan Paweł II, jest podstawą budowania pokoju między narodami, a przez to czynienia tego świata lepszym” – powiedział KAI abp Józef Kowalczyk.

 

W podobnym duchu wyraził się ambasador Algierii Abdelkader Khemri, z którego inicjatywy wizyty w Gnieźnie są organizowane. Jak przyznał, doroczne spotkania z prymasem Polski stają się powoli tradycją i mogą być symbolem pozytywnego dialogu między światem chrześcijańskim i muzułmańskim. „Dialog to najlepsza droga do osiągnięcia porozumienia i przyjaźni” – mówił Abdelkader Khemri, wskazując na nauczanie i wkład papieża Jana Pawła II w szerzenie porozumienia między narodami. Ambasador Algierii złożył również na ręce prymasa Polski pozdrowienia i życzenia świąteczne i noworoczne wszystkim Polakom.

 

W czasie wizyty w Gnieźnie goście abp. Józefa Kowalczyka zwiedzili katedrę, Muzeum Archidiecezjalne oraz Archiwum Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Gościli także w gnieźnieńskim Ratuszu, gdzie spotkali się z władzami miasta i powiatu. Otrzymali również od prymasa ikony św. Wojciecha.

 

bgk KAI
Fot. J. Andrzejewski

Polecamy