niedziela, 22 września 2019 r.

Gniezno: obchody Dnia Wolontariusza

Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej podziękowała swoim wolontariuszom za całoroczną pracę. Uroczystość, zorganizowana 5 grudnia w PWSZ w Gnieźnie, była również okazją do nagrodzenia najbardziej zaangażowanych.

 

„Bez wolontariuszy praca Caritas byłaby niemożliwa” – mówił dyrektor organizacji ks. prałat Krzysztof Stawski. Dziękując młodym ludziom za zapał i bezinteresowną pracę dla bliźnich przypomniał za bł. Janem Pawłem II, że człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi. „Jesteście żywym odzwierciedleniem tych słów” – dodał ks. Stawski.

 

W obchodach Międzynarodowego Dnia Wolontariusza wzięli udział młodzi ludzie ze Szkolnych Kół Caritas z całej archidiecezji gnieźnieńskiej. Spotkanie było okazją do podsumowania projektu „Wolontariat – to mi się opłaca” oraz nagodzenia zwycięzców konkursu „Operacja Niewidzialna – Pomocna Dłoń”. W jej ramach młodzież podejmowała w swoich środowiskach różne akcje pomocowe oraz realizowała dzieła charytatywne na rzecz potrzebujących. Pierwsze miejsce przyznano Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Słupcy, drugie II LO im. Dąbrówki w Gnieźnie, trzecie natomiast Zespołowi Szkół Ekonomiczno-Odzieżowych w Gnieźnie.

 

Podczas spotkania uhonorowano także jednego z najstarszych i najdłuższych stażem wolontariuszy Caritas. Tadeusz Witowski – od kilkudziesięciu lat zaangażowany w działalność wolontaryjną – odebrał z rąk wiceprezydenta Gniezna Medal Milenijnym. Jak przyznał, wolontariat faktycznie się opłaca, bo daje coś, czego kupić nie można – satysfakcję i radość pomagania.

 

Podobnie mówią młodzi ludzie zaangażowani w działalność Szkolnych Kół Caritas. W swoich szkołach, parafiach, miejscach zamieszkania organizują różnego typu akcje od zbiórek nakrętek, po pomoc dzieciom, osobom starszym i schorowanym. Jak tłumaczą, bycie dla innych pozwala poczuć się lepszym i zapomnieć o własnych problemach.

 

bgk KAI
Fot. B. Kruszyk

Polecamy