niedziela, 15 września 2019 r.

Inowrocław: rocznica urodzin kard. Glempa

W Inowrocławiu świętowano 18 grudnia 83. rocznicę urodzin kard. Józefa Glempa. Po raz pierwszy od wielu lat w uroczystościach nie wziął udziału dostojny Jubilat. Prymas senior nie przyjechał do rodzinnego miasta z przyczyn zdrowotnych.


 „Żal mnie ogarnia, że nie mogę być razem fizycznie. Sercem wszakże jestem bardzo blisko. Dziękuję za pamięć i życzę radości Narodzenia Pańskiego” – napisał w liście do uczestników uroczystości kard. Józef Glemp.

 

Prymasa seniora podczas urodzinowej gali w Teatrze Miejskim reprezentował ks. infułat Jerzy Stefański z Gniezna. Smutek z powodu nieobecności honorowego gościa wyraził prezydent Inowrocławia. „Modlimy się o to, aby powróciło zdrowie, abyśmy mogli gościć Księdza Prymasa ponownie w instytucie i rodzinnym mieście” – mówił Ryszard Brejza.

 

Podczas uroczystości pod raz czwarty wręczono statuetkę „Ku chwale”, którą otrzymał prof. Antoni Pruszewicz za zasługi dla rozwoju medycyny. Medalem „Bravium” uhonorowano Elżbietę Wojciechowską, mistrzynię świata i Polski w nordic walking. Ks. infułat Jerzy Stefański wręczył także przyznane po raz pierwszy przez prymasa seniora dyplomy honorowe „Amicus Cuiaviae” – za zasługi dla rozwoju regionu. Dyplomy otrzymali: inowrocławski regionalista Piotr Strachanowski za upowszechnianie dziejów Kujaw oraz Tadeusz Tulibacki za utrwalanie pamięci osób związanych z Kujawami. Nagrodzono również młodzież – laureatów II Ogólnopolskiego Konkursu Artystycznego „Ku chwale ducha”. Podczas gali odbyła się także oficjalna prezentacja strony internetowej Instytutu Prymasa Glempa www.instytutprymasa.pl

 

Wieczorem, w kościele pw. Zwiastowania NMP w Inowrocławiu sprawowana była Msza św. z okazji 83. rocznicy urodzin i chrztu kard. Glempa. W Eucharystii, której przewodniczył ks. prałat Leszek Kaczmarek, proboszcz parafii i dziekan dekanatu Inowrocław II, uczestniczyli licznie inowrocławscy duchowni, członkowie Towarzystwa św. Wojciecha i parafianie. 

Kard. Józef Glemp urodził się w Inowrocławiu 18 grudnia 1929 r. i w jego bliskości spędził dzieciństwo i młodość. Mieszkał wraz z rodzicami w pobliskim Rycerzewie. Przed wojną uczęszczał do Szkoły Powszechnej w niedalekim Kościelcu Kujawskim. Po wyzwoleniu kontynuował naukę w inowrocławskim Gimnazjum i Liceum im. Jana Kasprowicza. Rodzinne strony odwiedza kiedy tylko może.

 

bgk KAI
Fot. ks. P. Kowalski

Polecamy