piątek, 27 listopada 2020 r.

Opłatek w Domu Księży Seniorów

Prymas Polski abp Józef Kowalczyk, abp senior Henryk Muszyński oraz bp senior Bogdan Wojtuś spotkali się dziś ze wspólnotą Archidiecezjalnego Domu Księży Seniorów. „Łamiąc się z wami opłatkiem dziękuję za całe dobro, jakim ubogaciliście życie duchowe naszej archidiecezji i Ojczyzny” – mówił prymas.

 

Spotkanie rozpoczęła kolęda i przyjęcie Betlejemskiego Światła Pokoju, które do Domu księży seniorów przyniosła przedstawicielka gnieźnieńskiego harcerstwa. Wskazując na ten szczególny płomień, będący symbolem miłości i pokoju, abp Kowalczyk życzył, by ogrzewał on serca, rozświetlał drogę życia i przypominał o Tym, który jest Światłością świata. Prymas podziękował także dyrektorowi oraz pracownikom Domu Księży Seniorów za ich codzienny trud i troskę. W sposób szczególny dziękował siostrom zakonnym, które – jak mówił – z otwartym sercem i miłością służą konkretnym kapłanom. „Posługa sióstr zakonnych nie zawsze jest w wystarczający sposób zauważana i doceniana, niemniej jest w Kościele posługą ważną i niezastąpioną” – mówił abp Kowalczyk.

 

Podziękował również księżom seniorom, którzy przez szereg lat służyli Bogu, Kościołowi i ludziom w różnych miejscach i placówkach. „Dzieląc się z wami opłatkiem, dziękuję wam za całe dobro, jakim ubogaciliście życie duchowe naszej archidiecezji i Ojczyzny. Jestem pewny, że w tym szczególnym momencie powracacie myślą nie tylko do waszych domów rodzinnych, ale także do tych wspólnot i parafii, w których posługiwaliście. Dziękuje wspólnie z wami za lata i owoce waszej posługi i proszę, nie ustawajcie w niej. Jesteście potrzebni, a wasze doświadczenie jest wielkim skarbem Kościoła” – mówił do księży seniorów prymas Polski.

 

Na koniec życzył całej wspólnocie błogosławionych świąt Bożego Narodzenia. Do życzeń abp. Kowalczyka dołączyli się również: bp senior Bogdan Wojtuś i abp senior Henryk Muszyński. „Często powtarzam, że w Kościele nie ma emerytury. Dopóki człowiek żyje, dopóki ma siły, na miarę swoich możliwości służy Bogu i Kościołowi” – mówił abp Muszyński. Przyznał również z uśmiechem, że w Domu Księży Seniorów czuje się wśród swoich i patrząc na poszczególne twarze widzi konkretne parafie, konkretne drogi życiowe i owoce kapłańskiej posługi.

 

W spotkaniu, prócz domowników, uczestniczyli także księża seniorzy mieszkający w parafiach archidiecezji gnieźnieńskiej. Obecny był także prezes Stowarzyszenia Wspierania Powołań Kapłańskich wraz z delegacją. Wszystkim za obecność, wspólną modlitwę i dobre słowo podziękował dyrektor Domu ks. prałat Krzysztof Stawski.

 

bgk KAI
Fot. B. Kruszyk

Polecamy