piątek, 27 listopada 2020 r.

Perła Siedlimowa już po renowacji

Gotycka rzeźba Matki Bożej z Dzieciątkiem z ołtarza głównego kościoła w Siedlimowie odzyskała dawny blask. Figura wykonana w typie ikonograficznym zwanym „Piękną Madonną” należy do najcenniejszych w regionie.


 Rzeźba powróciła do ołtarza głównego siedlikowskiej świątyni w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. Prace renowacyjne trwały przeszło pół roku. Zadanie wykonała Pracownia Konserwacji Dzieł Sztuki Jolanta Chmara z Bydgoszczy.

 

Ołtarz główny siedlikowskiej  świątyni powstał w 1786 roku w stylu późnego baroku. W polu środkowym znajduje się nisza w kształcie prostokąta, zwieńczona zamkniętym łukiem nadwieszonym, w której to umieszczona jest figura Matki Bożej z Dzieciątkiem. Ta niezwykle cenna pod względem artystycznym i historycznym rzeźba powstała około 1420 roku w stylu gotyckim. Wykonano ją najprawdopodobniej z drewna lipowego, polichromowanego i złoconego w typie tzw. „Pięknych Madonn”. Rzeźba była wielokrotnie przemalowywana i przezłocona, a warstwa przemalowań jest tak gruba, że deformuje pierwotny kształt figury i odbiera jej walory artystyczne i estetyczne. Struktura drewna została mocno osłabiona przez żerowanie kołatków. Bardzo negatywny wpływ na stan zachowania wyposażenia wnętrza miał m.in. nieszczelny dach. Renowacji rzeźby podjęła się Pracownia Konserwacji Dzieł Sztuki Jolanta Chmara w Bydgoszczy.

 

Renowacja rzeźby siedlimowskiej Madonny nie jest pierwszym przedsięwzięciem podjętym przez parafię. Dawny blask odzyskał także zabytkowy drewniany kościół parafialny, w wyremontowanie którego zaangażowała się cała wspólnota wraz z poprzednim proboszczem ks. Wojciechem Pezackim i jego następcą ks. Witoldem Sadłowskim.

 

Polecamy