piątek, 27 listopada 2020 r.

Słupecki "Kanon" u grobu św. Wojciecha

Miejski Chór "Kanon" ze Słupcy dziękował 1 grudnia u grobu św. Wojciecha za 15-lecie działalności. Chórzystów na krótkiej audiencji przyjął także prymas Polski abp Józef Kowalczyk. 

 

Pielgrzymka do Gniezna była prezentem od zaprzyjaźnionego z zespołem ks. Jana Kwiatkowskiego, wikariusza słupeckiej parafii farnej. Chórzyści najpierw gościli w Rezydencji Arcybiskupów Gnieźnieńskiej, a później spotkali się na wspólnej modlitwie w katedrze gnieźnieńskiej. Rocznicowej Mszy św. przewodniczył ks. kan. Jan Kasprowicz, proboszcz i kustosz bazyliki. Homilie wygłosił ks. Jan Kwiatkowski.

 

W podzięce za gościnę i życzliwość chórzyści zaśpiewali dla prymasa Polski XIII-wieczny utwór Wincentego z Kielczy, napisany na kanonizację bp. Stanisława ze Szczepanowa Gaude Mater Polonia (Ciesz się, Matko Polsko). Podarowali również abp. Kowalczykowi płytę z kolędami nagranymi w ubiegłym roku. Dziękując abp Kowalczyk życzył chórzystom kolejnych lat twórczej i owocnej działalności oraz udzielił im swojego błogosławieństwa.

 

Chór "Kanon" powstał we wrześniu 1997 roku. W czasie 15-letniej działalności koncertował ponad 220 razy, uczestnicząc w koncertach, konkursach, przeglądach i uroczystościach kościelnych i państwowych. Ważne miejsce w repertuarze zespołu zajmują pieśni religijne i patriotyczne, a także kolędy, których w wykonaniu chórzystów można posłuchać nie tylko w Słupcy, ale na terenie całego powiatu. Do najważniejszych wydarzeń w dotychczasowej działalności chóru należy koncert noworoczny w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Koninie oraz koncerty dla Słupeckiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego. Niezapomnianym przeżyciem były także koncerty poświęcone pamięci bł. Jana Pawła II – m.in. dwukrotny udział w Ogólnopolskim Zlocie Chórów i Orkiestr „Janowi Pawłowi II w Dowód Wdzięczności” w Licheniu oraz występ na seminarium na Papieskim Wydziale Teologicznym w Koninie.

 

Fot. K. Rybicka

Polecamy