poniedziałek, 23 września 2019 r.

Conservator Ecclesiae

Proboszcz i kustosz katedry gnieźnieńskiej ks. kanonik Jan Kasprowicz został uhonorowany Nagrodą im. ks. Janusza Pasierba "Conservator Ecclesiae 2012". Wyróżnienie przyznaje Stowarzyszenie Konserwatorów Zabytków za szczególne zasługi na rzecz ochrony zabytków.

Gala wręczenia nagród odbyła się 18 kwietnia w kolegiacie NMP Królowej Świata w Stargardzie Szczecińskim, w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków. Podczas uroczystości oprócz medalu „Conservator Ecclesiae” wręczono także srebrny i brązowy medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz odznaki „Za opiekę nad zabytkami”.

Proboszcz katedry gnieźnieńskiej ks. kanonik Jan Kasprowicz otrzymał nagrodę „Conservator Ecclesiae 2012” w „uznaniu wielkich zasług w dziele konserwacji wielkopolskich i diecezjalnych zabytków oraz nauczania historii sztuki sakralnej”. Jak przyznał wyróżnienie to jest dla niego miłym zaskoczeniem. „Cieszę się i dziękuję raz jeszcze, że moja codzienna praca, a właściwie służba została w taki sposób doceniona” – powiedział w rozmowie z KAI uhonorowany.

Ks. kan. Jan Kasprowicz pracuje na rzecz ochrony zabytków od blisko 30 lat. Był członkiem komisji Episkopatu Polski ds. sztuki kościelnej i konserwatorem diecezjalnym w archidiecezji gnieźnieńskiej. Wykładał historię sztuki i konserwację zabytków w gnieźnieńskim PWSD i Prymasowskim Instytucie Teologicznym w Gnieźnie i Bydgoszczy. Od 1998 roku jest członkiem komisji ds. budowy i konserwacji kościołów i budynków kościelnych w archidiecezji gnieźnieńskiej.

Nagroda „Conservator Ecclesiae” przyznawana jest duchownym i świeckim różnych wyznań, naukowcom i konserwatorom zabytków, kontynuującym dzieło wybitnego historyka sztuki ks. prałata Janusza Pasierba (1929-93) autora podręcznika „Ochrona zabytków sztuki sakralnej”. Przez wiele lat był on sekretarzem i wiceprzewodniczącym Komisji Episkopatu ds. Sztuki Kościelnej oraz działał w Radzie Ochrony Zabytków przy Ministerstwie Kultury.

Laureatami nagrody są m.in.: kard. Henryk Gulbinowicz, kard. Franciszek Macharski, abp Henryk Muszyński, arcybiskup Abel, ordynariusz Prawosławnej Diecezji Lubelsko – Chełmskiej i prof. Wiktor Zin.

bgk KAI

Polecamy