wtorek, 17 września 2019 r.

Gniezno wspomina Patrona

Dwudziestominutowym biciem dzwonu św. Wojciech i wspólną modlitwą przy relikwiach męczennika Gniezno uczciło swojego patrona św. Wojciecha w dzień jego liturgicznego wspomnienia. Odbyła się także uroczysta sesja Rady Miasta z udziałem Prymasa Polski.

 

Mszy św. w katedrze na Wzgórzu Lecha, gdzie przed tysiącem z górą lat Bolesław Chrobry pochował ciało praskiego biskupa przewodniczył prymas Polski abp Józef Kowalczyk. W słowie skierowanym do wiernych przypomniał krótko ewangelizacyjną misję św. Wojciecha. Jak mówił, nie trwała ona długo. Zaledwie kilka dni od momentu przybycia w okolice Świętego Gaju (Elbląg), 23 kwietnia 997 r., przeszyty włóczniami pogan, złożył Bogu męczeńską ofiarę swego życia.

 

„Dzisiaj – po upływie tysiąca lat od jego śmierci – wiemy, że to on z Bożej woli stanął na czele tysiącletniego orszaku świętych, błogosławionych, sług Bożych, polskich męczenników za wiarę. Można powiedzieć, że był mistrzem całego pierwszego tysiąclecia polskich świętych męczenników. Jego krew zaowocowała wiarą i świętością pokoleń, dla których ewangeliczne wartości stały się fundamentalnymi zasadami życia” – mówił Prymas.

 

Dodał również, że św. Wojciech ustawicznie nam przypomina, czego winniśmy bronić i co szanować.

 

„W świetle misji podjętej przez św. Wojciecha i w świetle jego męczeńskiej śmierci, zapytajmy sami siebie: Jaka jest nasza wiara? Jakie jest świadectwo naszego życia? Jak wygląda troska o dziedzictwo Ojców, któremu na imię Kościół i Ojczyzna?” – pytał Prymas.

 

W Mszy św. uczestniczyli licznie gnieźnieńscy kapłani, Kapituła Prymasowska, wspólnota PWSD, władze miasta i powiatu, gnieźnieńscy parlamentarzyści, reprezentanci organizacji i stowarzyszeń katolickich m.in. Towarzystwa św. Wojciecha, a także uczniowie gnieźnieskich szkół. Po zakończeniu Eucharystii przedstawiciele władz wraz z Prymasem przeszli prowadzeni przez Samorządową Orkiestrę Dętą Miasta i Powiatu do Starego Ratusza, gdzie odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta.

 

W czasie świątecznego posiedzenia prezydent Gniezna Jacek Kowalski wręczył Medal Koronacyjny m.in. ks. kanonikowi Janowi Szrejterowi – wieloletniemu proboszczowi gnieźnieńskiej parafii pw. św. Wawrzyńca za szczególną opiekę, jaką otacza ubogich, a także za krzewienie kultu św. siostry Faustyny, św. o. Pio oraz bł. ks. Stanisława Kubskiego. Medalem Milenijnym uhonorowano Hilarię Krzywańską, społeczniczkę i wieloletnią pracownicę Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego.

 

O wspomnieniu św. Wojciecha – patrona Gniezna i archidiecezji gnieźnieńskiej przypomniał mieszkańcom miasta także dzwon noszący jego imię. Dzwon św. Wojciech jest jednym z największych w Polsce i odzywa się tylko w szczególnych momentach.  O swoim patronie pamiętały także szkoły noszące imię biskupa-męczennika m.in. gnieźnieńska Szkoła Podstawowa nr 3, w której odbyła się specjalna akademia ku czci św. Wojciecha.

 

bgk KAI
fot. B. Kruszyk

 

Główne uroczystości odpustowe - zaproszenie

 

Polecamy