niedziela, 15 września 2019 r.

Młodzi u św. Wojciecha

Blisko tysiąc młodych ludzi z całej archidiecezji gnieźnieńskiej, a także diecezji bydgoskiej przybyło 28 kwietnia w pielgrzymce do grobu św. Wojciecha. Niektórzy wędrowali pieszo trzy dni, inni przyjechali blisko 40 km na BMX-ach. Wszystkich u celu powitał bp Wojciech Polak.

 

Gnieźnieński biskup pomocniczy pełniący obecnie funkcję sekretarza generalnego KEP przewodniczył Mszy św. w katedrze gnieźnieńskiej, która stanowiła centralny punkt pielgrzymki. W homilii, nawiązując do hasła przewodniego spotkania: „Nie dajecie się zastraszyć przeciwnikom”, podkreślił, że słowa te, zaczerpnięte z Listu do Filipian, są zachętą do uczenia się wiary i wspólnej walki o wiarę w Ewangelię.

 

„Ta wspólna walka to walka duchowa. Pokazuje nam ją św. Wojciech. I jeśli wyszliście z domu i przyszliście tutaj, do św. Wojciecha, to myślę, że chcieliście w ten sposób trochę o siebie zawalczyć, zawalczyć przed Bogiem” – mówił do młodych bp Polak.

 

Podkreślił również, że owa duchowa walka, owo pawłowe wołanie stanowiące hasło przewodnie pielgrzymki nie powinno być postrzegane jako agresja, czy złość wobec bliźniego. Człowiek, który patrzy na drugiego jak na przeciwnika, staje się bardzo szybko człowiekiem cynicznym. Zaczyna być przekonany o posiadaniu szczególnej mocy, którą potrafi tego drugiego zniszczyć. „Ale nie o tego drugiego w tej duchowej walce chodzi – tłumaczył bp Polak. – Chodzi o Ciebie i Twoje życie. O to, byś się zmagał z tym, co jest w Tobie słabością i grzechem. Byś się nie dał zastraszyć największemu przeciwnikowi człowieka, szatanowi” – dodał kaznodzieja.

 

Zachęcał również młodych, by wzorem św. Wojciecha nie stali w miejscu, nie poddawali się zniechęceniu i obojętności, by próbowali zawalczyć o siebie i o innych. „Bądźcie ludźmi, którzy tak, jak św. Wojciech będą tę duchową walkę wygrywać” – mówił na koniec bp Polak.

 

Do Gniezna przybyły grupy młodzieży z Miłosławia, Wrześni, Zagórowa, Inowrocławia  Kłecka, Kruszwicy, Mogilna, Piechcina, Pobiedzisk, Podstolic, Szamocina, Chodzieży, Wągrowca, Witkowa, Żnina, Goliny i Trzemeszna. Obecne były także grupy z miejscowych parafii oraz z Bydgoszczy. Młodym towarzyszyli ich duszpasterze. Po raz pierwszy do grobu św. Wojciecha przyjechała też pielgrzymka miłośników BMX-ów. Kilkunastu młodych ludzi pokonało na „rowerkach” ponad 40 kilometrów.

 

Wzorem lat ubiegłych w ramach spotkania młodych u grobu biskupa-meczennika odbyła się także pielgrzymka szlakiem Ottona III i Bolesława Chrobrego z Ostrowa Lednickiego do Gniezna. Historyczną drogę pokonało pieszo ponad stu młodych ludzi.

 

Młodzież przygotowała także imieninową niespodziankę dla bp. Polaka. Z racji jego zamiłowania do jazdy na rowerze (które w Warszawie nie osłabło) młodzi ludzie podarowali mu specjalne rękawiczki, torbę na mapę i samą mapę ze szczegółowo wytyczoną trasą przekazdu z Warszawy do Gniezna.

 

bgk KAI

Polecamy