niedziela, 15 września 2019 r.

Módlmy się za kapłanów

Do modlitwy za kapłanów – tych gorliwych, którzy z troską i miłością wypełniają swoje powołanie i tych, którzy nie dochowali mu wierności lub dają złe świadectwo - nawoływał w Wielki Czwartek prymas Polski abp Józef Kowalczyk. Hierarcha przewodniczył Mszy św. Wieczerzy Pańskiej w kościele pw. Pana Jezusa Ukrzyżowanego i Matki Bożej Bolesnej w Pakości.

 

W homilii metropolita gnieźnieński podkreślił, że „kapłanem i szafarzem Eucharystii nie można być inaczej, jak tylko poprzez służenie innym”. Wskazując na przykłady św. Jana Vinney’a, św. Wincentego z Pauli, o. Maksymiliana Kolbego i innych stwierdził, że dziś bardziej, niż kiedykolwiek potrzeba kapłanów, którzy są autentycznymi świadkami Chrystusa.

 

„Potrzeba kapłanów, którzy z Eucharystii czerpią siły do własnego wzrastania i do umacniania w wierze innych. Potrzeba kapłanów, którzy słuchają Boga, którzy uważnie wsłuchują się w Jego głos, przemawiający w ich sercach. Potrzeba kapłanów, którzy jak najczęściej klękają w ciszy przed tabernakulum ze świadomością, że nie są sierotami, że Jezus pozostanie z nami  po wszystkie dni, aż do skończenia świata” – mówił Prymas.

 

Dodał również, że „wyjałowione serca nie są w stanie świadczyć o miłości Zbawiciela”. „Z wyziębionego serca trudno jest wykrzesać iskrę miłości, iskrę entuzjazmu, który porwie w Bożą przygodę i zapali miłością innych ludzi. Dlatego my wszyscy, którzy potrzebujemy kapłańskiej posługi, którzy potrzebujemy karmić się Eucharystią, powinniśmy modlitwę za kapłanów potraktować jako nasz wielki i święty obowiązek” – stwierdził.

 

Na koniec apelował: „Módlmy się za tych wszystkich kapłanów, którzy z troską i miłością służą nam każdego dnia. Módlmy się za tych, którzy nie dochowali wierności swemu powołaniu. Módlmy się także za tych kapłanów, którzy pozostając w kapłańskiej służbie, dają niekiedy złe świadectwo o sobie i kapłaństwie, którym zostali obdarowani. Módlmy się wreszcie i za tych, którzy nie na wzór Chrystusa, ale na swój własny sposób chcieliby reformować i realizować kapłaństwo w Kościele. Nie zapominajmy też o modlitwie w intencji nowych i świętych powołań kapłańskich, które rodzą się w szlachetnych młodzieńczych sercach, odkrywających i rozpoznających służbę Kościołowi jako swoje powołanie życiowe” – prosił Prymas.

 

Po Eucharystii abp Kowalczyk przewodniczył nabożeństwu Drogi krzyżowej na Kalwarii Pakoskiej - jednej z największych i najstarszych w Polsce. W pierwszej części wierni rozważają to, co wydarzyło się między Ostatnią Wieczerzą a uwięzieniem Jezusa w domu arcykapłana Kajfasza. Druga część nabożeństwa rozpoczyna się o godzinie 3 w nocy (już w Wielki Piątek) przy domu Kajfasza, skąd wierni „towarzyszą” Jezusowi w drodze do pałacu Piłata, potem do pałacu Heroda i ponownie do Piłata, by następnie rozważać tajemnice Męki, dobrze znane z tradycyjnego nabożeństwa Drogi krzyżowej. Ta druga część pakoskiego misterium kończy się ok. godziny 5 nad ranem.

 

bgk KAI

Polecamy