wtorek, 17 września 2019 r.

Relikwie bł. Jana Pawła II dla katedry

Ampułkę z krwią i skrawek tkaniny nasączony krwią bł. Jana Pawła II otrzyma niebawem gnieźnieńska katedra. Oficjalne przekazanie relikwii będzie miało miejsce 29 kwietnia, podczas dorocznego odpustu ku czci św. Wojciecha.

 

Relikwie przekaże katedrze gnieźnieńskiej metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, który będzie uczestniczył w uroczystościach świętowojciechowych i wygłosi homilię podczas niedzielnej sumy odpustowej. „To dla parafii archikatedralnej i całego Gniezna wielka radość” – mówi proboszcz i kustosz katedry ks. kan. Jan Kasprowicz. Przypomina również związki Jana Pawła II z Gnieznem.

„Jeszcze jako następca św. Stanisława na stolicy krakowskiej przyjeżdżał do Gniezna na doroczne uroczystości świętowojciechowe i przewodniczył sobotniej procesji z katedry na Wzgórze Zbarskie do kościoła św. Michała Archanioła. Tam zawsze głosił słowo do wiernych. Wielu gnieźnian zapewne doskonale to pamięta. Jako papież przybył do grobu św. Wojciecha dwukrotnie: w 1979 i 1997 roku. Były to w historii naszego miasta szczególne wydarzenia” – mówi ks. Kasprowicz.

Relikwie umieszczone zostaną w dwóch relikwiarzach: ampułka z krwią w relikwiarzu, który docelowo zainstalowany zostanie w ołtarzu kaplicy św. Stanisława, skrawek tkaniny nasączony krwią w pacyfikale (relikwiarzu w kształcie krzyża), który będzie podawany wiernym do ucałowania. W chwili obecnej w kaplicy św. Stanisława trwają prace remontowe. Według wstępnych planów ostateczna instalacja relikwii w kaplicy ma się odbyć przed liturgicznym wspomnieniem bł. Jana Pawła II.

bgk KAI

Polecamy