poniedziałek, 23 września 2019 r.

Relikwie bł. Jana Pawła II w Inowrocławiu

Inowrocławska parafia pw. Opatrzności Bożej otrzymała relikwie bł. Jana Pawła II – relikwie pierwszego stopnia. Uroczyste wprowadzenie relikwii odbyło się 31 marca podczas Mszy św. sprawowanej pod przewodnictwem bp. Bogdana Wojtusia.

 

W słowie skierowanym do wiernych gnieźnieński biskup pomocniczy, nawiązując do postaci błogosławionego papieża, podkreślił, że jest on obecny wśród nas w tajemnicy świętych obcowania. „W tej świątyni jest od dziś obecny także w sposób szczególny i namacalny przez znak relikwii” – dodał. Przyznał również, że papież Polak był jednym z przyobiecanych przez Jezusa pasterzy Kościoła.

 

„Bł. Jan Paweł II często stawał w obronie pokrzywdzonych i domagał się poszanowania praw każdego człowieka. W swoim nauczaniu nasz wielki rodak, już od pierwszych dni swojego pontyfikatu wzywał nas do odwagi. Podczas Mszy św. inaugurującej pontyfikat wołał: Nie lękajcie się! Otwórzcie drzwi Chrystusowi! Otwórzmy dla Niego drzwi naszych domów, rodzin, społeczeństw i narodów”- apelował bp Wojtuś.

 

Na zakończenie homilii kaznodzieja podkreślił, że bł. Jan Paweł II powinien być dla nas wzorem zaufania do Maryi. Jego zdaniem papieskie hasło „Totus Tuus” było wyrazem bezgranicznego zawierzenia Matce Najświętszej. „Ten dobry pasterz będzie waszym orędownikiem” – zakończył biskup pomocniczy gnieźnieński.

 

W ceremonii wprowadzenia relikwii uczestniczyli inowrocławscy duchowni, przedstawiciele władz, poczty sztandarowe NSZZ „Solidarność” oraz uczniowie szkół, które noszą imię papieża Polaka. Wśród nich była delegacja Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych z Inowrocławia, do której trafił fragment sutanny bł. Jana Pawła II – relikwia drugiego stopnia. Na zakończenie uroczystości odśpiewano „Te Deum” oraz uczczono relikwię wprowadzoną do inowrocławskiej świątyni.

 

M. Królak

Polecamy