wtorek, 17 września 2019 r.

Zmarł ks. radca Władysław Nawara

W sobotę rano, 14 kwietnia, zmarł ks. radca Władysław Nawara, emerytowany proboszcz parafii p.w. św. Marcina w Wyrzysku (diecezja bydgoska).

 

Śp. ks. radca Władysław Nawara urodził się 8 grudnia 1920 roku w Inowrocławiu. Po ukończeniu miejscowego Gimnazjum i Liceum im. Jana Kasprowicza rozpoczął studia w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie. Formację intelektualną i kapłańska przerwał wybuch II wojny światowej. Rodzinę kleryka Władysława Nawary wysiedlono, a on sam wstąpił do sekcji wywiadu Armii Krajowej. Po zakończeniu wojny wrócił do Inowrocławia i kontynuował rozpoczęte studia w gnieźnieńskim PWSD. Święcenia kapłańskie przyjął 19 maja 1951 roku z rąk bp. Lucjana Bernackiego. Pierwszą parafią, do której został posłany jako wikariusz była parafia pw. Świętej Trójcy w Bydgoszczy. Następnie był wikariuszem w Pleszewie. W 1955 roku został mianowany proboszczem parafii pw. Świętych Piotra i Pawła w Inowrocławiu. Tam organizował życie religijne i duszpasterskie. Trzy lata późnie, w 1958 roku, został przeniesiony do parafii pw. św. Jakuba w Bługowie. W swoich kazaniach domagał się uwolnienia więzionego wówczas kard. Stefana Wyszyńskiego przez co był szykanowany przez władze komunistyczne. W 1973 roku objął parafię pw. św. Marcina Biskupa w Wyrzysku, gdzie jako proboszcz posługiwał przez 23 lata. Po przejściu na emeryturę pozostał w parafii i jako rezydent pomagał w pracy duszpasterskiej kolejnemu proboszczowi.

 

Msza św. z wprowadzeniem ciała Księdza Radcy do kościoła w Wyrzysku zostanie odprawiona w środę, 18 kwietnia, o godz. 16.00. Uroczystości pogrzebowe śp. ks. Nawary rozpoczną się w czwartek, 19 kwietnia, Mszą św. sprawowaną o godz. 11.00 pod przewodnictwem bp. Bogdana Wojtusia w kościele pw. św. Marcina w Wyrzysku.

 

Zmarłego kapłana polecamy Bożemu miłosierdziu.

Polecamy