czwartek, 27 lutego 2020 r.

Kard. Glemp w Mogilnie

Kardynał Józef Glemp poświęcił 11 lipca nowy ołtarz w pobenedyktyńskim kościele pw. św. Jana Apostoła w Mogilnie. Uroczysta Msza św. pod przewodnictwem prymasa seniora zainaugurowała doroczne Dni Benedyktyńskie, które potrwają do 15 lipca.

 

W homilii kard. Glemp wielokrotnie nawiązał do postaci i dzieła patrona Mogilna św. Benedykta, którego wspomnienie przypada 11 lipca. Jak przypomniał, ten mnich żyjący w burzliwym czasie przełomów – u schyłku starożytności i progu wczesnego średniowiecza – przyczynił się wydatnie do odnowy moralnej ówczesnej Europy. „On postanowił ten pełen zawieruchy i zamętu, kończący się świat natchnąć ideą Ewangelii.  W jego wielkim dziele opartym o zasadę módl się i pracuj, człowiek odnajdował sens. Módl się, a więc uporządkuj swoje życie z sobą i z Bogiem. Nadto pracuj, żeby praca ciebie kształtowała i żebyś przez nią mógł służyć sobie i innym. To był wielki pomysł św. Benedykta na chaos panujący u schyłku starożytności” – mówił kard. Glemp.

 

Przyznał również, że fundamentalne prawdy głoszone przez św. Benedykta są potrzebne także i dziś, bo współczesne czasy przypominają te, w których żył święty mnich z Nursji. „I dzisiaj zauważamy modę na różnorakie zmiany. Była już kolektywizacja, była dyktatura proletariatu, a teraz przychodzi dyktatura relatywizmu, jak ją nazwał papież Benedykt XVI. Nie ma stałych zasad. Wszystko zależy od naszego widzimisię.  Nie potrzebne są małżeństwa, rodziny, wystarczy in vitro. Tu konieczny jest rozsądek, ewangeliczne ideały i prawdy głoszone odważnie przez św. Benedykta. One są potrzebne by, dokonywać zmian w dobrym kierunku” – podkreślił prymas senior.

 

W Mszy św., która zainaugurowała doroczne Dni Benedyktyńskie uczestniczyli licznie wierni, przedstawiciele władz świeckich oraz liderzy i członkowie ruchów i organizacji kościelnych. Podczas wspólnej modlitwy kard. Glemp poświęcił nowy ołtarz posoborowy, którego surowa forma nawiązuje do estetyki sztuki romańskiej. O patronie miasta i benedyktynach, budowniczych mogileńskiego klasztoru i kościoła, przypomina jedyny element narracyjny ołtarza – awers i rewers medalionu św. Benedykta  wykonany w glinie palonej na kolor ciemnego brązu.

 

Dni Benedyktyńskie potrwają do 15 lipca. W czasie ich trwania młodzież będzie miała okazję posmakować mniszego życia upływającego w rytmie „ora et labora”. Przewidziano także spotkanie z opatem tynieckim o. Bernardem Sawickim oraz konferencję poświęconą zagadnieniu pracy w Regule św. Benedykta. Do klasztoru zaproszono również dzieci, które 13 lipca będą odkrywać jego sekrety wraz z ojcem Sawickim. Dzień ten zakończy procesja fatimska i spektakl „Król Wschodzącego Słońca” na klasztornym wirydarzu. Mieszkańcy Mogilna będą mogli także wziąć udział w części otwartej spotkania z syryjską mistyczką Myrną Nazzour, która w mieście św. Benedykta gościć będzie w dniach 14-15 lipca. Będzie to możliwe w niedzielę, 15 lipca. Na mogileńskim Rynku sprawowana będzie Msza św. pod przewodnictwem bp. Wojciecha Polaka, sekretarza generalnego KEP, po której rozpocznie się Droga Krzyżowa ulicami Mogilna pod przewodnictwem Myrny Nazzour.

 

bgk KAI
Fot. ks. M. Przybylski

Polecamy