niedziela, 23 lutego 2020 r.

Mogilno: modlitwa w sercu miasta

Mszą św. pod przewodnictwem bp. Wojciecha Polaka i z udziałem mistyczki Myrny Nazzour zakończyły się 15 lipca w Mogilnie doroczne Dni Benedyktyńskie. W tym roku towarzyszyła im dwudniowa konferencja zorganizowana przez stowarzyszenie Charyzmatycy.pl, której gościem była stygmatyczna z Damaszku. 

 

W homilii Mszy św. sprawowanej na mogileńskkim Rynku bp Polak nawiązał do rozpoczynającego się w październiku Roku Wiary oraz zapowiadającego go listu Benedykta XVI. Przypominając słowa papieża podkreślił, że przechodzimy przez bramę wiary wtedy, gdy głoszone jest nam Boże Słowo, a serce poddaje się kształtowaniu przez łaskę, która nas przemienia. „Każdą i każdego z nas Bóg sobie wymarzył, naznaczył i opieczętował pieczęcią Ducha Świętego. Taka jest prawda naszego powołania i chrześcijańskiego wybrania. Taka jest prawda naszej chrześcijańskiej tożsamości. Tacy po prostu jesteśmy w całym bogactwie darów i charyzmatów, którymi Pan Bóg nas napełnia. Przechodząc przez bramę wiary, która prowadzi nas do jedności z Bogiem i Jego Kościołem, wyruszyliśmy w drogę, która trwa całe życie” – mówił bp Polak.

 

Tłumaczył również, że chrześcijanie, niczym sól, mają nadawać życiu smak i przemieniać ten świat od wewnątrz, albowiem konsekwencją wiary – dodał powołując się ponownie na papieża Benedykta XVI – jest dawanie świadectwa i zaangażowanie. „Chrześcijanin nie może nigdy powiedzieć: wiara jest moją sprawą prywatną. Owszem wiara jest decyzją osobistą, decyzją moją, że jestem z Panem, że żyję z Nim, ale jednocześnie wolność wymaga odpowiedzialności społecznej za to, w co wierzymy. Takiej społecznej odpowiedzialności wymaga od nas Bóg, a dając Ducha Świętego umacnia świadectwo, czyniąc je szczerym i odważnym” – tłumaczył dalej sekretarz generalny KEP. Dodał również, że pierwszym świadectwem, jakie trzeba dać Jezusowi jest świadectwo wzajemnej miłości. „Kto wierzy, nigdy nie jest sam. Wyznanie wiary, jak uczy Benedykt XVI, jest aktem osobistym i wspólnotowym. Kościół uczy nas mówić wierzę, ale też wierzymy. Kościół uczy nas mówić wyznaję, ale też wyznajemy. Kościół uczy nas wreszcie dawać świadectwo, ale świadectwo to mamy również dawać jako wspólnota. Nasza wiara rośnie bowiem, kiedy jest dzielona, kiedy jest wyznawana, jako świadectwo miłości” – mówił bp Polak.

 

W Mszy św. wspólnie z mieszkańcami Mogilna i uczestnikami dwudniowej konferencji zorganizowanej przez wspólnotę Charyzmatycy.pl uczestniczyła syryjska mistyczka Myrna Nazzour. Towarzyszył jej mąż Mikołaj. Eucharystię koncelebrował posługujący w Syrii o. Zygmunt Kwiatkowski, który podczas spotkania ze stygmatyczką pełnił m.in. rolę tłumacza. Podczas Mszy św. modlono się m.in. w intencji chorych, a także o pokój w Syrii. Bp Wojciech Polak poświęcił również ogromny krzyż misyjny, który niesiono w czasie Drogi Krzyżowej, która po zakończeniu Eucharystii przeszła ulicami Mogilna w strugach ulewnego deszczu. Rozważania w czasie nabożeństwa prowadziła Myrna Nazzour oraz proboszcz goszczącej ją parafii ks. Andrzej Panasiuk. Po południu w kościele pw. św. Jana Apostoła odbyło się spotkanie modlitewne, podczas którego mistyczka namaściła uczestników olejem, który w cudowny sposób wypływa z należącej do niej ikony.

 

Więcej o Myrnie Nazzour TUTAJ

 

bgk KAI
fot. B. Kruszyk

Polecamy