środa, 26 lutego 2020 r.

Oaza w Gnieźnie

Blisko 140 osób zaangażowanych w ruch oazowy uczestniczyło 13 lipca w Gnieźnie w Dniu Wspólnoty. Mszy św. sprawowanej w bazylice prymasowskiej przewodniczył bp Bogdan Wojtuś.

 

W homilii gnieźnieński biskup pomocniczy wielokrotnie przypominał o posłannictwie małżonków i rodzin oraz apelował o odważne i jednoznaczne chrześcijańskie świadectwo. „To wy drodzy małżonkowie i rodzice jesteście powołani do świadczenia o małżeństwie i rodzinie chrześcijańskiej, o tym małżeństwie, które jest ustanowione przez Boga i wyniesione do godności sakramentu przez Chrystusa” – podkreślił bp Wojtuś. Odniósł także do toczącej się aktualnie dyskusji nt. uznania przez państwo tzw. związków partnerskich. Jak stwierdził związki te są „zupełnym zaprzeczeniem wizji Bożej małżeństwa i rodziny”. Podobnie wyraził się o in vitro, które jego zdaniem jest „sprzeczne z wizją Bożą”.

 

Gnieźnieński biskup pomocniczy zaznaczył również, że „niezależnie od tego, jakie są ustawy, dla chrześcijan najważniejsza jest Ewangelia. Ona jest więcej niż konstytucją – mówił – i powinna być dla nas tym, czym była dla Apostołów i pierwszych chrześcijan”. „Gdy idziemy wiernie za Chrystusem, mimo sprzeciwu i trudności, zawsze dokonuje się zwycięstwo, bo Chrystus jest z nami. Takiego świadectwa, takich odważnych małżonków i rodzin dziś bardzo nam potrzeba” – dodał bp Wojtuś.

 

Dzień Wspólnoty tzw. Oazy Wielkiej odbył się w Gnieźnie po raz pierwszy. Uczestniczyło w nim blisko 140 osób skupionych w ruchu oazowym, zwłaszcza w jego rodzinnej gałęzi, czyli w Domowym Kościele. Przyjechali z różnych zakątków Polski m.in. z: Gdańska, Olsztyna, Wrocławia, Grodziska Mazowieckiego, Łodzi, Bytomia i Bydgoszczy. Archidiecezję gnieźnieńską reprezentowali oazowicze z Gniezna, Inowrocławia, Szubina, Kruszwicy, Janikowa i Rościnna. Uczestnikom spotkania towarzyszyli moderatorzy i klerycy zaangażowani w ruch oazowy.

 

Początki ruchu oazowego sięgają pierwszej oazy, która odbyła się w 1954 roku. Ruch rozwinął się z oaz – rekolekcji zamkniętych prowadzonych metodą przeżyciową. Przed 1976 rokiem ruch był znany pod nazwą „Ruch oazowy”, „Ruch Żywego Kościoła”. Dziś nosi oficjalną nazwę Ruch Światło-Życie. Twórcą oazy, założycielem ruchu i pierwszym moderatorem krajowym był zmarły w 1987 roku ks. Franciszek Blachnicki.

 

bgk KAI

więcej o Ruchu Światło-Życie w archidiecezji gnieżnieńskiej TUTAJ 

Polecamy