środa, 26 lutego 2020 r.

Zmarł Longin Kosiński

3 lipca, po ciężkiej chorobie zmarł Longin Kosiński, długoletni organista tytularny katedry gnieźnieńskiej i akompaniator Chóru Prymasowskiego przy Bazylice Archikatedralnej w Gnieźnie. Zmarłego powierzamy Bożemu miłosierdziu.

 

Śp. Longin Kosiński urodził się 30 stycznia 1936 roku w Kleszczówku na Suwalszczyźnie. Ukończył Szkołę Muzyczną II stopnia we Wrzeszczu oraz Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Bydgoszczy. Pełnił funkcję organisty w kościele pw. Świętej Trójcy w Gdańsku (1960-1961), następnie w parafii jezuickiej w Gdańsku-Wrzeszczu (1961-1962), zastępując równocześnie organistę katedry w Oliwie. Od 1964 do 1972 roku był organistą katedralnym w Pelplinie, a później do 1974 roku dorywczo znów w kościele katedralnym w Oliwie. W 1974 roku na stałe osiadł w Gnieźnie i staraniem ks. Henryka Raitera, ówczesnego proboszcza katedry został zatrudniony w bazylice prymasowskiej, służąc Kościołowi gnieźnieńskiemu przez kolejne 31 lat. Od samego początku był także akompaniatorem Chóru Prymasowskiego. Wraz z innymi organistami akompaniował chórowi podczas pielgrzymek papieskich w Gnieźnie w 1979 roku i 1997 roku. Pasja muzyczna nie pozwalała mu zachować talentu dla siebie, ale pomnażać go i przekazywać sztukę i wiedzę muzyczną dalej, co znalazło swoje dopełnienie w pracy pedagogicznej. Uczył w ogniskach muzycznych w Gniewie i Tczewie oraz w 16 filiach w terenie przyczyniając się do rozbudowy tych ośrodków oraz szerzenia kultury na wsi. Po przybyciu do Gniezna podjął również pracę pedagogiczną w ognisku muzycznym, a od 1975 roku w Szkole Muzycznej. W latach 80. zaczął uczyć gry na organach w Studium Organistowskim przy Archidiecezjalnej Komisji Śpiewu i Muzyki Sakralnej w Gnieźnie, gdzie edukował przyszłych organistów do końca czerwca 2009 roku.

 

Śp. Longin Kosiński spocznie na cmentarzu św. Piotra w Gnieźnie. Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem bp. Bogdana Wojtusia sprawowana będzie 7 lipca o godz. 13.30 w katedrze gnieźnieńskiej. Swojego akompaniatora żegnać będzie Chór Prymasowski. Organy katedralne, przy których zasiądzie następca śp. Pana Longina, Ryszard Superczyński, zabrzmią ostatni raz dla byłego organisty.

 

ks. Dariusz Sobczak
dyrektor Chóru Prymasowskiego przy Bazylice Archikatedralnej w Gnieźnie
oraz Studium Muzyki Kościelnej Archidiecezji Gnieźnieńskiej

Polecamy