niedziela, 23 lutego 2020 r.

Gniezno: w intencji Ojczyzny

Mszą świętą w bazylice prymasowskiej w Gnieźnie rozpoczęły się gnieźnieńskie obchody Narodowego Święta Niepodległości. W intencji Ojczyzny modlili się wspólnie kombatanci i młodzież, kapłani i przedstawiciele lokalnych władz, harcerze i rodziny z dziećmi.

 

Eucharystii przewodniczył ks. kan. Jan Kasprowicz, proboszcz i kustosz gnieźnieńskiej katedry, który przekazując pozdrowienia od przebywającego w Rzymie prymasa Polski abp. Józefa Kowalczyka, podziękował wszystkim za obecność i wspólną modlitwę. „Po co świętujemy?” – pytał w homilii. – Świętujemy, by nie tylko uczcić pamięć tych, którzy oddali życie za Ojczyznę, ale także po to, by kształtować postawę patriotyzmu w nas samych i w młodym pokoleniu. Świętujemy także, by przypomnieć sobie, czym jest i jak wiele warta jest wolność” – mówił ks. Kasprowicz. Kapłan podkreślił również, że rachunek z tej odpowiedzialności za wolność zdamy przed naszymi przodkami, którzy ją dla nas wywalczyli. „Wolność to nie samowola. Wolność to zadanie i odpowiedzialność. Naszym zadaniem jest tak rozwijać nasze talenty, by nasza Ojczyzna stawała się państwem silnym gospodarczo i moralnie. To my wybieramy władze, to my możemy uczciwie pracować, przemieniając Polskę od dołu” – tłumaczył proboszcz gnieźnieńskiej katedry. Przyznał również, że najgorsza jest bierność i powtarzanie, że na nic nie mamy wpływu. „Strzeżmy się, by nie tracić naszej wolności przez grzech i kłamstwo. Często jesteśmy oszukiwani. Na każdym kroku czekają ludzie, którzy pod pozorami ofiarowania nam prawdziwej wolności chcą ją ukradkiem ograniczyć. Zatem czuwajmy i bądźmy odpowiedzialni za to wielkie dobro, jakim możemy się cieszyć” – apelował ks. Kasprowicz.

 

W Mszy św. sprawowanej w udekorowanej biało-czerwono katedrze uczestniczyli kanonicy Kapituły Prymasowskiej, wspólnota gnieźnieńskiego seminarium duchownego, przedstawiciele lokalnych władz, gnieźnieńscy parlamentarzyści, członkowie organizacji kombatanckich, poczty sztandarowe oraz reprezentanci organizacji i stowarzyszeń społecznych i politycznych. Obecni byli także uczniowie gnieźnieńskich szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. W czasie liturgii śpiewał Chór Prymasowski pod dyrekcją ks. Dariusza Sobczaka. Przed katedrą, jak co roku, rozdawano biało-czerwone kokardki. Po Mszy św. pod pomnikiem Bolesława Chrobrego odbyła się świecka cześć obchodów Święta Niepodległości.

 

bgk KAI

Polecamy