niedziela, 23 lutego 2020 r.

Krypta biskupów poświęcona

Prymas Polski abp Józef Kowalczyk poświęcił 2 listopada kryptę biskupów pomocniczych gnieźnieńskich, w której złożono doczesne szczątki hierarchów pochowanych na cmentarzu św. Piotra w Gnieźnie po drugiej wojnie światowej.

 

W uroczystości uczestniczyli parafianie, najbliżsi i krewni zmarłych biskupów, a także gnieźnieńscy duchowni: księża dziekani i kanonicy Kapituły Prymasowskiej z wikariuszem generalnym archidiecezji gnieźnieńskiej ks. kan. Krzysztofem Wętkowskim i ks. kan. Janem Kasprowiczem, kustoszem i proboszczem katedry. Mszę św. koncelebrowali także bp Wojciech Polak i bp senior Bogdan Wojtuś.

 

„Życie każdego chrześcijanina rozpięte jest między narodzeniem, śmiercią i zmartwychwstaniem. Taką drogą szli księża biskupi pomocniczy złożeni w poświęconej dziś krypcie. Wspominamy ich i dziękujemy za ich owocne życie” – mówił w homilii bp Wojtuś.

 

Krypta znajduje się w podziemiach kościoła filialnego pw. św. Ap. Piotra i Pawła, na gnieźnieńskim cmentarzu św. Piotra, którym zarządza gnieźnieńska parafia katedralna. W lipcu ubiegłego roku, z polecenia abp. Józefa Kowalczyka, rozpoczęły się w niej prace remontowe i adaptacyjne, które trwały przeszło rok. Jesienią tego roku ekshumowano i przeniesiono do krypty doczesne szczątki czterech biskupów pomocniczych gnieźnieńskich: bp. Lucjana Bernackiego (zm. 1975), bp. Jana Michalskiego (zm. 1989), bp. Jerzego Dąbrowskiego (zm. 1991), bp. Jana Czerniaka (zm. 1999).

 

bgk KAI
Fot. J. Andrzejewski

 

Polecamy