poniedziałek, 17 lutego 2020 r.

Mogilno-Dąbrówka: święto Karoliny

Blisko 150 młodych ludzi z kilkunastu parafii archidiecezji gnieźnieńskiej pielgrzymowało 17 listopada do Dąbrówki k. Mogilna, gdzie znajdują się jedyne w tej części Polski relikwie bł. Karoliny Kózkówny. Peregrynacji towarzyszyło hasło „Bez kompromisów”. 

 

W tym roku minęło ćwierć wieku od beatyfikacji Karoliny Kózkówny, dlatego przed przyjazdem do Mogilna, młodzi wraz z towarzyszącymi im kapłanami, rozważali homilię beatyfikacyjną bł. Jana Pawła II. „Czyż święci są po to, ażeby zawstydzać? Tak. Mogą być i po to. Cza­sem konieczny jest taki zbawczy wstyd, ażeby zobaczyć człowieka w całej prawdzie. Potrzebny jest, ażeby odkryć lub odkryć na nowo wła­ściwą hierarchię wartości. Potrzebny jest nam wszystkim, starym i mło­dym” – przypomnieli słowa błogosławionego papieża uczestnicy tegorocznego święta Karoliny.

 

Do Dąbrówki pielgrzymowała młodzież z Kłecka, Słupcy, Gniezna, Wrześni, Trzemeszna, Pobiedzisk, Inowrocławia, Biechowa, Barcina, Strzelna, Jarocina i Gozdowa. Uczestnicy spotkali się najpierw w Mogilnie, gdzie przywitał ich organizator spotkania ks. Marcin Przybylski z Duszpasterstwa Młodych SUBIACO. Wręczając każdemu karnet z litanią ku czci bł. Karoliny zachęcał, aby skonfrontowali swoje życie z treścią czytanych wezwań. Młodzi obejrzeli również spektakl „Król Wschodzącego Słońca” wystawiony przez Duszpasterstwo SUBIACO, po czym wyruszyli pieszo do Dąbrówki. W drodze towarzyszył im śpiew i modlitwa różańcowa.

 

Podobnie jak w latach ubiegłych uczestnicy pielgrzymki zatrzymali się w Szczeglinie, gdzie podczas ostatniej wojny znajdował się przejściowy obóz koncentracyjny. Pod upamiętniającym go obeliskiem odczytano fragment Listu św. Pawła do Rzymian, którego treść młodzi rozważali idąc drogą, którą prowadzono skazańców do wagonów towarowych. W Dąbrówce młodzież uczestniczyła w Mszy św. sprawowanej pod przewodnictwem diecezjalnego duszpasterza młodzieży ks. Marcina Kulczynskiego, którą koncelebrowało 13 kapłanów. Jak co roku uczestników pielgrzymki ugościli mieszkańcy Dąbrówki. Na zakończenie odbył się koncert zespołu z Trzemeszna.

 

Piesza pielgrzymka młodych do relikwii bł. Karoliny Kózkówny w Dąbrówce k. Mogilna organizowana jest od kilkunastu lat. Jej pomysłodawcą jest ks. Jan Kwiatkowski, obecnie wikariusz w parafii farnej w Słupcy, który zainicjował także wiele innych przedsięwzięć m.in. Noc Świętych oraz pielgrzymkę ekumeniczną Niemców i Polaków szlakiem Ottona III. Obecnie pielgrzymkę organizuje Duszpasterstwo Młodych SUBIACO działające przy parafii klasztornej w Mogilnie.

 

Karolina Kózka urodziła się w podtarnowskiej wsi Wał-Ruda 2 sierpnia 1898 r. jako czwarte z jedenaściorga dzieci. Wzrastała w atmosferze żywej i autentycznej wiary. Duży wpływ na jej duchowy rozwój miał wuj, Franciszek Borzęcki, któremu pomagała w prowadzeniu świetlicy i biblioteki, do której przychodziły często osoby dorosłe i młodzież. 18 listopada 1914 roku carski żołnierz uprowadził ją przemocą i bestialsko zamordował, gdy broniła się pragnąc zachować dziewictwo. Zmasakrowane ciało znaleziono 4 grudnia w pobliskim lesie. Pogrzeb Karoliny był wielką manifestacją okolicznej ludności, która z wielkim przekonaniem mówiła, że uczestniczy w pogrzebie męczennicy. Pochowano ją w kościele we wsi Zabawa.

 

bgk KAI
Fot. Dominika Hapońska, Małgorzata Radtke

Polecamy