poniedziałek, 17 lutego 2020 r.

Noc Świętych w archidiecezji

Kłecko, Września, Golina, Słupca – w tych i wielu innych miastach i parafiach archidiecezji gnieźnieńskiej wieczór poprzedzający uroczystość Wszystkich Świętych upłynął pod znakiem spotkania ze świętymi i błogosławionymi.

 

Golina

W parafii pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Golinie Noc Świętych zorganizowano po raz pierwszy. W jego przygotowanie włączyła się wspólnota młodzieżowa wraz z wikariuszem ks. Waldemarem Czarneckim i wspólnotą miejscowego gimnazjum. Na spotkanie przybyli święci z całego golińskiego dekanatu: św. Katarzyna Aleksandryjska z Cienina Kościelnego, św. Mateusz z Myśliborza i św. biskup Mikołaj z Lądku. Główną bohaterką czuwania była jednak patronka golińskiej parafii Matka Boża Szkaplerzna oraz Jej gorliwi czciciele: św. Maksymilian Maria Kolbe, błogosławione dzieci z Fatimy, Bernadetta Soubirous, Bernard z Clarweaux, bł. Jan Paweł II i kard. Stefan Wyszyński. Ważnym punktem czuwania była inscenizacja intronizacji Matki Bożej na Królową Nieba i Ziemi, Aniołów i ludzi. Obecni odśpiewali również Litanię do Wszystkich Świętych oraz uczestniczyli w adoracji Najświętszego Sakramentu, a później, z lampionami i pochodniami, wyruszyli w procesji ulicami miasta. Spotkanie ze świętymi zakończyło odczytanie fragmentu Apokalipsy św. Jana, radosne „Alleluja” Georga Haendela oraz ku pokrzepieniu ciasto i gorąca herbata.

 

Kłecko

Po raz pierwsza Noc Świętych odbyła się również w parafii pw. św. Jerzego i św. Jadwigi w Kłecku. Spotkaniu towarzyszyło hasło „Wierzę w Świętych obcowanie”. Rozpoczęła je procesja z relikwiami świętych i błogosławionych, które do świątyni wniesione zostały przez ich żywe ikony, czyli dzieci i młodych ludzi w historycznych strojach i z atrybutami świętych. W procesji podążali: św. Jadwiga Śląska – patronka kłeckiego kościoła, bł. Jan Paweł II, bł. ks. Jerzy Popiełuszko, św. Ojciec Pio, bł. Edmund Bojanowski oraz bł. Maria Karłowska. W dalszej części spotkania uczestnicy odśpiewali Nieszpory, modlili się w intencji zmarłych parafian, a następnie przeszli w procesji ulicami miasta śpiewając Litanię do Wszystkich Świętych. Modlitewne spotkanie zakończył Apel Jasnogórski.

 

Września

We wrzesińskim kościele farnym Noc Świętych zorganizowano po raz drugi. W czuwaniu uczestniczyli wierni z dekanatu i innych wrzesińskich parafii. Pierwszym punktem spotkania była Litania do Wszystkich Świętych, po odśpiewaniu której relikwie świętych i błogosławionych zostały przeniesione w uroczystej procesji wokół zabytkowej wrzesińskiej świątyni. Obecni obejrzeli również spektakl teatru cieni, przygotowany przez młodzież pod kierownictwem katechety Krzysztofa Kulczyńskiego o żywocie św. Stanisława Kostki. Na zakończenie spotkania w niebo poszybowało 50 lampionów na pamiątkę 50. rocznicy Soboru Watykańskiego II, które miały symbolizować modlitwy wiernych zanoszone do Boga za pośrednictwem świętych.

 

Słupca

W Słupcy z kolei Noc Świętych odbyła się już po raz trzeci. Towarzyszyło jej hasło „Odwaga i Wiara”. W czuwaniu, prócz mieszkańców Słupcy, uczestniczyli także pielgrzymi z Zagórowa, Strzałkowa i Lądu. Gościem specjalnym był abp senior Henryk Muszyński. Spotkanie rozpoczęła prezentacja multimedialna, w której głos św. Jana od Krzyża przerywały głosy ludzi wątpiących, błądzących, poszukujących. „Każdy z nas chciałby wierzyć w Boga. Każdy chce go odnaleźć. Niekiedy całe życie upływa ludziom na szukaniu Boga, którego nie znajdują. Jak mamy pracować, cierpieć, wyrzekać się przyjemności, skoro nie czujemy Jego obecności? – wołały głosy. A św. Jan od Krzyża odpowiadał: „Spójrzcie na zastępy świętych, którzy przed wami doszli do Chrystusa i teraz oglądają Jego chwałę. Myślicie, że ich życie było usłane różami? O nie! Droga ich życia była często stromym zboczem porosłym cierniami” I na jego wezwanie w kościelnej nawie pojawili owi świadkowie: św. Paweł, św. Dorota, św. Matka Teresa z Kalkuty, św. Jan Bosko, św. Faustyna, św. Leonard, bł. bp Michał Kozal, bł. Jan Paweł II, św. Brat Albert, św. Ojciec Pio… Św. Jan od Krzyża był również bohaterem dramy wystawionej przez kleryków Salezjańskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Lądzie. Słowo do uczestników  spotkania skierował także abp senior Henryk Muszyński. Blisko dwugodzinne spotkanie zakończyła procesja świętych na słupecki Rynek, gdzie odbył się pokaz sztucznych ogni. Noc Świętych przygotowano z inicjatywy ks. Jana Kwiatkowskiego, który przed kilku laty zorganizował pierwsze takie spotkanie w Gnieźnie. W tegoroczną edycję włączyło się m.in. Muzeum Regionalne, które przygotowało okolicznościowe ulotki pt. „Dynia nam nie straszna”, zachwalające walory smakowe tego wyjątkowego warzywa i podające przepis na pyszne dyniowe ciasto.

Polecamy