niedziela, 23 lutego 2020 r.

Płonkowo: poświęcenie parku kulturowego

W sobotę, 10 listopada, przy parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego i Pierwszych Polskich Męczenników w Płonkowie odbyło się uroczyste otwarcie i poświęcenie parku kulturowego z udziałem sekretarza Konferencji Episkopatu Polski bp. Wojciecha Polaka.

 

Płonkowski park nosi nazwę „Park kulturowy kościół św. Oswalda” i nawiązuje tym samym do wezwania ostatniego drewnianego kościoła stojącego tam przed II wojną światową. – Bardzo się cieszę, że w wieczór poprzedzający 94. rocznicę odzyskania niepodległości możemy się tutaj spotkać, sięgnąć do historii, pamiętać o tym, co było i cieszyć się tym, co jest przed nami – mówił bp Polak. Podkreślił również, że w życiu człowieka występują dwa podstawowe pragnienia – chęć sięgania do korzeni, poznania miejsc, z których się wyrasta i jednocześnie chęć wzrostu, a więc przekraczania tego, co jest dziś i spoglądania ku przyszłości. Historia pokazuje, że pierwsze i drugie są ściśle z sobą związane. Na tym, co było, rodzi się to, co będzie i co jest naszym jutrem. Bp Polak wskazał także na krzyż ustawiony w miejscu wcześniejszych płonkowskich świątyń i zaapelował, by przypominał on o miłości Boga do człowieka. – Tam, gdzie stawia się krzyż, widnieje znak tej szczególnej miłości i oddania życia Chrystusa dla nas – mówił.

 

Uroczystość otwarcia parku zakończyła modlitwa za zmarłych i poległych. W uroczystości otwarcia parku, oprócz licznie zgromadzonych wiernych uczestniczyły także osoby szczególnie zaangażowanie w jego powstanie m.in.: przedstawiciele władz gminy Rojewo, przedstawiciele władz województwa kujawsko-pomorskiego, parlamentu oraz archeolodzy i badacze.

 

Fot. M. Królak

Polecamy