poniedziałek, 17 lutego 2020 r.

Uratuj księgę!

Uszkodzone, zagrzybione, ze zniszczonymi stronicami i okładkami. Bezcenne ze względu na wiek i niepowtarzalność. Czekają cierpliwie na ratunek w gnieźnieńskim Archiwum Archidiecezjalnym. Jak im pomóc? Zostając mecenasem skarbów słowa.

 

Akcja ruszyła na początku tego roku i ma na swoim koncie pierwsze sukcesy. Dzięki wsparciu z Ministerstwa Kultury i środkom własnym archiwum, nowe życie zyskał już XV-wieczny kodeks z komentarzami do Ewangelii. Koszt konserwacji księgi wyniósł 28 tysięcy złotych z czego większą cześć wyłożyło gnieźnieńskie archiwum. Konserwację przeszedł także utwór muzyczny XIX-wiecznego kompozytora z Wielkopolski, a na warsztat trafi niebawem, dzięki anonimowym mecenasom, księga chrztów i ślubów parafii Kwieciszewo.

 

„Do pierwszej edycji akcji wybraliśmy siedem ksiąg, w tym księgi metrykalne parafii w Kwieciszewie i Płonkowie. Mamy nadzieję, że z pomocą darczyńców uda się je wszystkie uratować, szczególnie, że w kolejce czekają już następne” – mówi ks. Michał Solomieniuk, dyrektor Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie.

 

Opis wytypowanych do konserwacji ksiąg wraz z ekspertyzą konserwatorską i wyceną prac naprawczych publikowany jest na stronie internetowej archiwum. Osoby prywatne, firmy i instytucje, które chcą pomóc, muszą po prostu wskazać jeden z wytypowanych obiektów i sfinansować jego konserwację, bądź przekazać na ten cel mniejszy datek. W zamian mogą liczyć nie tylko na wdzięczność, ale specjalny certyfikat i miejsce w gronie mecenasów skarbów słowa, których lista zostanie podana do publicznej wiadomości.

 

Akcji patronuje prymas Polski abp Józef Kowalczyk.

 

Mecenat Skarbów Słowa

 

Polecamy