piątek, 28 lutego 2020 r.

Archiwum Archidiecezjalne przedstawia...

Gnieźnieńskie Archiwum Archidiecezjalne korzysta z każdego dostępnego sposobu, by ratować bezcenne księgi i archiwalia. W styczniu tego roku uruchomiło Mecenat Skarbów Słowa. Teraz krótki film o akcji można zobaczyć na You Tube.

 

Blisko dziesięciominutowy obraz autorstwa Piotra Robakowskiego opowiada zarówno o przedsięwzięciu, jak i bezcennych księgach i dokumentach, które czekają na konserwację. Jak mówi ks. Michał Sołomieniuk, dyrektor Archiwum Archidiecezjalnego, jest ich bardzo wiele i większość dosłownie rozpada się w dłoniach. „Byłoby naprawdę wielką stratą, gdyby te bezcenne zabytki piśmiennictwa przestały istnieć” – dodaje.

 

W filmie wypowiada się również Marzena Szczerkowska, dyplomowany konserwator zabytków i partner merytoryczny Mecenatu oraz Wojciech Czempik, dyrektor artystyczny festiwalu „Musica Sacromontana” odbywającego się na Świętej Górze k. Gostynia, gdzie najczęściej można usłyszeć utwory przechowywane w rękopisach w gnieźnieńskich Archiwum Archidiecezjalnym. I właśnie utwór muzyczny autorstwa XIX-wiecznego wielkopolskiego kompozytora jest pierwszym obiektem odnowionym w ramach Mecenatu Skarbów Słowa.

 

Na liście obiektów wytypowanych do konserwacji w ramach pierwszej edycji przedsięwzięcia znajduje się także Explanatio Evangeliorum – kodeks z komentarzami do Ewangelii z XV wieku oraz XVII i XVIII-wieczne księgi metrykalne parafii w Płonkowie i Kwieciszewie. Jak mówi ks. Sołomieniuk, są to obiekty niezwykle cenne, pojedyncze egzemplarze. Jeśli ulegną zniszczeniu, informacji w nich zawartych nie da się już odzyskać.

bgk KAI

 

Więcej o Mecenacie Skarbów Słowa TUTAJ

 

Polecamy