sobota, 22 lutego 2020 r.

"Ars Liturgica" w murach bazyliki

W bazylice prymasowskiej w Gnieźnie odbył się V Ogólnopolski Konkurs „Ars Liturgica”. Przedsięwzięciu patronował prymas Polski abp Józef Kowalczyk. Grand Prix wyśpiewały chóry z Siedlec i Gdańska.

 

„Z radością witam już kolejny raz w Gnieźnie uczestników Ogólnopolskiego Konkursu „Ars Liturgica”. Gromadzi Was tutaj św. Wojciech, Patron naszej Ojczyzny, ale także Wasza miłość do muzyki i śpiewu” – napisał w słowie do uczestników konkursu abp Józef Kowalczyk.

 

Prymas przyznał również, że współczesny świat potrzebuje artystów, potrzebuje twórców, którzy będą go czynili pięknym, ale też wrażliwym. „Dostrzegajcie w sobie tę Bożą iskrę, którą jest powołanie artysty i w ten sposób odkrywajcie swoją powinność podpowiadającą Wam, że nie można zmarnować tego talentu, ale trzeba go rozwijać, ażeby nim służyć bliźniemu i całej ludzkości. Wam wszystkim związanym w jakikolwiek sposób z Ars Liturgica życzę duchowej wrażliwości i otwarcia na Boże natchnienia i Jego obecność” – życzył prymas Polski.

 

List abp. Józefa Kowalczyka odczytano podczas Mszy św. wieńczącej konkursowe przesłuchania. Odbyły się one w dniach 19-20 października w bazylice prymasowskiej w Gnieźnie. W tym roku uczestniczyło w nich 17 chórów z całej Polski. W kategorii chórów kościelnych Grand Prix zdobył Zespół Kameralny Chóru Katedralnego im. ks. Alfreda Hoffmana w Siedlcach pod dyrekcją Michała Romana Szulika. W kategorii chórów świeckich Grand Prix wyśpiewał Chór Gaudium per Canto z Gdańska pod dyrekcją Anny Fiebig. Jury przyznało również Nagrodę Specjalną za najlepsze wykonanie utworu „In te Domine” Łukasza Urbaniaka Chórowi Mieszanemu Wydziału Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Rytmiki Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku pod dyrekcją Michała Kozorysa. Konkurs „Ars Liturgica” organizuje bydgoski oddział Federacji Caecilianum oraz gnieźnieńska parafia katedralna.

 

Protokół-werdykt V Ogólnopolskiego Konkursu „Ars Liturgica"

Na zdjęciu Inovroclaviensis Cantans z Inowrocławia pod dyrekcją Izabeli Szyma-Wysockiej i Danuty Szyma.

 

Polecamy