wtorek, 18 lutego 2020 r.

Gniezno: bł. Jan Paweł II u św. Stanisława

Relikwie bł. Jana Pawła II, przekazane katedrze gnieźnieńskiej w kwietniu tego roku przez kard. Stanisława Dziwisza, zostały 22 października umieszczone w odremontowanej kaplicy św. Stanisława. „Ma to swoją głęboko symboliczną wymowę” – mówił w czasie uroczystej Mszy św. prymas Polski abp Józef Kowalczyk.

 

Na uroczystość do Gniezna przyjechali kapłani z całej archidiecezji gnieźnieńskiej. Obecny był prymas senior kard. Józef Glemp, biskup senior Bogdan Wojtuś, kanonicy Kapituły Prymasowskiej, osoby życia konsekrowanego, gnieźnieńscy parlamentarzyści i przedstawiciele lokalnych władz, a także osoby zaangażowane w odnowienie kaplicy św. Stanisława i przygotowanie relikwiarza dla relikwii bł. Jana Pawła II. W liturgii uczestniczyły również poczty sztandarowe i delegacje szkół noszących imię bł. Jana Pawła II z całej archidiecezji gnieźnieńskiej m.in. z: Żydowa, Pyzdr, Orzechowa, Wilczyna, Gizałek, Zasutowa, Wrześni, Prusiec oraz Popowa Kościelnego. Witając zebranych ks. kan. Krzysztof Wętkowski, wikariusz generalny archidiecezji gnieźnieńskiej, przypomniał, że uroczystość odbywa się w dniu szczególnym, w którym Kościół wspomina błogosławionego papieża. „Pozostaje wyrazić przekonanie, że bł. Jan Paweł II, obecny w znaku swoich relikwii, będzie doznawał w tym miejscu czci nie tylko dzisiaj, ale i w przyszłości” – mówił ks. Wętkowski.

 

Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił abp Józef Kowalczyk. W swoim  słowie przypomniał, że bł. Jan Paweł II, jeszcze jako biskup krakowski, wielokrotnie przybywał do Gniezna przywożąc z sobą relikwie św. Stanisława. Dwukrotnie pielgrzymował do miasta św. Wojciecha jako papież. Przybył tu również w kwietniu tego roku – jako błogosławiony Kościoła Chrystusowego, by – jak mówił prymas – wraz ze św. Wojciechem orędować za nami u Pana Czasu i Wieczności. „Relikwie Ojca Świętego umieszczamy w kaplicy św. Stanisława, biskupa krakowskiego i męczennika, co ma swoją głęboko symboliczną wymowę. Oto ten, który przygotowywał się do kapłaństwa wpatrując się we wzór św. Stanisława, ten, który przyjął sakrament święceń w katedrze kryjącej relikwie tego nieustraszonego świadka Chrystusa, ten, który był kapłanem diecezji krakowskiej, a w końcu następcą św. Stanisława na stolicy biskupiej w Krakowie, teraz będzie odbierał cześć wiernych w kaplicy dedykowanej krakowskiemu męczennikowi” – tłumaczył abp Kowalczyk.

 

Podkreślił również, że relikwie błogosławionego papieża przypominają nam, zdążającym ku wieczności, o społeczności świętych, która już cieszy się chwałą Niebios.„Dzięki relikwiom świętych i ich właściwie rozumianemu kultowi czujemy jeszcze silniejszą więź z ludźmi, dla których Chrystus był wszystkim, którzy szli za Nim krok w krok – często po drodze usłanej cierniami i naznaczonej cierpieniem. Heroiczność ich cnót, przykład ich życia oraz ich niezachwiana wiara, krzepią naszą wiarę i pomagają nam odnajdywać we współczesnym zagmatwanym świecie ścieżki prowadzące prosto do Boga” – mówił hierarcha. Przyznał również, że dar obecności papieża Polaka w znaku jego relikwii jest szczególnym zobowiązaniem do bycia wiernymi dziedzictwu, jakie nam pozostawił. „Chcemy je nie tylko ze czcią przechowywać, ale nade wszystko coraz lepiej poznawać, pomnażać, wprowadzać w nasze życie i przekazywać następnym pokoleniom Polaków i Europejczyków” – mówił prymas.

 

Katedra gnieźnieńska, a przez nią całe Gniezno, otrzymało relikwie krwi bł. Jana Pawła II w kwietniu tego roku. Ich uroczystego przekazania dokonał podczas odpustu św. Wojciecha metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Relikwie umieszczone są w srebrnym relikwiarzu przedstawiającym postać bł. Jana Pawła II, który wspiera się na krzyżu papieskim i symbolicznie przechodzi przez łuk tęczowy, który mieni się barwami flag narodów słowiańskich, w imieniu których i do których papież przemawiał na Wzgórzu Lecha 3 czerwca 1979 roku. Również w kaplicy nie brakuje odniesień do papieskich pielgrzymek do Gniezna. Upamiętniającą je tablicę umieszczono pod nowym witrażem, na którym widnieją postaci: Matki Bożej Częstochowskiej, św. Wojciecha i św. Stanisława, a także zarys klasztoru jasnogórski, katedry gnieźnieńskiej i katedry na Wawelu.

 

bgk KAI
Fot. J. Andrzejewski

Polecamy