wtorek, 18 lutego 2020 r.

Gniezno: Dzień Biblijny

Członkowie i sympatycy Dzieła Biblijnego im. bł. Jana Pawła II uczestniczyli w V Archidiecezjalnym Dniu Biblijnym. Tematyka spotkania, które odbyło się 13 października w gnieźnieńskim seminarium duchownym, nawiązywała do rozpoczętego w czwartek Roku Wiary.

 

„W liście apostolskim Porta fidei, który zapowiadał Rok Wiary, papież Benedykt XVI napisał, że musimy na nowo, z chęcią, karmić się Słowem Bożym wiernie przekazywanym przez Kościół. To jest właśnie to, co robimy w Dziele Biblijnym, na różne sposoby i przy pomocy różnych metod. Staramy się przybliżać i ukazywać wiernym świeckim, ale również kapłanom, bogactwo Bożego Słowa i jego aktualność” – mówił witając obecnych ks. dr hab. Paweł Podeszwa, moderator Dzieła Biblijnego im. bł. Jana Pawła II w archidiecezji gnieźnieńskiej. W swoim wystąpieniu ks. Podeszwa podsumował również krótko aktywność Dzieła Biblijnego archidiecezji gnieźnieńskiej w roku ubiegłym. Jak mówił, z powodzeniem kontynuowana była i jest nadal, w wybranych parafiach archidiecezji gnieźnieńskiej, Szkoła Słowa Bożego. W ubiegłym roku katechezy odbywały się w Inowrocławiu i Słupcy. Uczestniczyło w nich łącznie blisko 100 osób, z których prawie połowa dołączyła do organizacji. W tym roku spotkania odbywają się w Wągrowcu i Zagórowie.

 

Prócz katechez odbyły się także warsztaty dla katechetów, połączone z warsztatami biblijnymi, a także konferencje, pogadanki i rekolekcje biblijne w gnieźnieńskim seminarium duchownym. W tym roku, nową inicjatywą Dzieła Biblijnego, jest Telewizyjny Uniwersytet Biblijny, który rusza w TV Trwam. Program będzie emitowany na żywo w co drugą sobotę miesiąca. Jednym z wykładowców będzie moderator Dzieła Biblijnego w archidiecezji gnieźnieńskiej.

 

Ks. Paweł Podeszwa, wspólnie z ks. dr. Piotrem Waszakiem, wicemoderatorem Dzieła Biblijnego w archidiecezji gnieźnieńskiej wręczyli również legitymacje członkowskie nowym członkom organizacji. Obecnie należy do niej 159 osób – duchownych i świeckich, z różnych parafii archidiecezji gnieźnieńskiej.

 

Uczestnicy Dnia Biblijnego wysłuchali także dwóch referatów. Pierwszy pt.: „Ile kosztuje niebo? Usprawiedliwienie przez wiarę w Liście św. Pawła do Rzymian”, wygłosił ks. dr hab. Dariusz Iwański z Wydziału Teologicznego UMK w Toruniu. Drugi, zatytułowany: „Wiara w biblijnej symbolice starożytności i średniowiecza” wygłosił ks. prof. dr hab. Krzysztof Bardski z warszawskiego UKSW, moderator Dzieła Biblijnego w archidiecezji warszawskiej. Spotkanie zakończyła Msza św. w seminaryjnej kaplicy. Uczestnikom Dnia Biblijnego towarzyszyły relikwie św. Hieronima – patrona biblistów.

 

bgk KAI
Fot. B. Kruszyk

Polecamy