wtorek, 29 września 2020 r.

Gniezno: koncert papieski

Wieczorny koncert w hołdzie bł. Janowi Pawłowi II zakończył gnieźnieńskie obchody XII Dnia Papieskiego. Muzyce towarzyszył obraz i słowo. Zaprezentowano m.in. poezję Karola Wojtyły i fragmenty gnieźnieńskich wystąpień papieża Polaka.

 

Licznie zgromadzona publiczność, wśród której obecni byli m.in.: prymas Polski abp Józef Kowalczyk, abp senior Henryk Muszyński, bp senior Bogdan Wojtuś oraz przedstawiciele władz miasta i powiatu, wysłuchała instrumentalnych utworów Macieja Braciszewskiego, które stanowiły podkład muzyczny dla poezji Karola Wojtyły i fragmentów papieskich homilii wygłoszonych w Gnieźnie w 1979 i 1997 roku. Zaprezentowali je: Zenona Golc, Anna Kadecka-Nowicka i Bogdan Ferenc, aktor gnieźnieńskiego Teatru.

 

W czasie koncertu wystąpił także Chór Prymasowski pod dyrekcją ks. Dariusza Sobczaka z towarzyszeniem katedralnego organisty Ryszarda Superczyńskiego. Chórzyści zaśpiewali m.in. „Bogurodzicę”, o której papież Jan Paweł II mówił podczas pamiętnego spotkania z młodymi w Gnieźnie w 1979 roku. Tłem dla muzyki i słowa był obraz, a konkretnie wyświetlany na telebimie film gnieźnieńskiego dokumentalisty Bogumiła Bieleckiego przypominający papieskie pielgrzymki do Gniezna.

 

Koncert zakończyło błogosławieństwo prymasa Polski i modlitwa o rychłą kanonizację bł. Jana Pawła II. Dziękując za szczególną ucztę duchową, abp Kowalczyk podkreślił, że pozwoliła ona po raz kolejny wrócić do jakże wzruszających i pamiętnych chwil, a także przypomnieć sobie ważne i doniosłe słowa. „Treści, które zostały nam przypomniane ciągle zadziwiają – mówił prymas. – Błogosławiony Jan Paweł II wypowiadał za nas to wszystko, co tkwi w polskiej duszy, polskiej kulturze, słowami, postawą, czynem, tym właśnie zadziwił świat” – stwierdził abp Kowalczyk.

 

W czasie koncertu słuchaczom towarzyszyły relikwie bł. Jana Pawła II, które w jego liturgiczne wspomnienie, w nowym relikwiarzu, zainstalowane zostaną w katedralnej kaplicy św. Stanisława.

 

bgk KAI

Fot. B. Kruszyk  

Polecamy