piątek, 21 lutego 2020 r.

Gniezno: relikwie papieża u Jolenty

Kolejna parafia w archidiecezji gnieźnieńskiej i druga w Gnieźnie cieszy się posiadaniem relikwii bł. Jana Pawła II. Ich uroczystego wprowadzenia do kościoła pw. bł. Jolenty dokonał 16 października prymas Polski abp Józef Kowalczyk.

 

W krótkim słowie wygłoszonym przed rozpoczęciem Mszy św. prymas podkreślił, że uroczystość odbywa się w dniu szczególnym, w 34. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. „Miałem szczęście być naocznym świadkiem ogłoszenia tego wyboru. Widziałem, jak reagowali ludzie. Niemal wszyscy pytali wówczas: kto to jest? Dziś już nikt takiego pytania nie zadaje. Błogosławionego Jana Pawła II, papieża Polaka, zna cały świat. Pielgrzymował do wielu miejsc, ze szczególnym wzruszeniem wracał jednak do Ojczyzny. Był również dwukrotnie w Gnieźnie. Dziś witamy go w jego relikwiach. Niech będzie naszym powiernikiem i orędownikiem u Boga” – mówił prymas.

 

Metropolita gnieźnieński przewodniczył również uroczystej Mszy św., w której licznie uczestniczyła młodzież z gnieźnieńskiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. bł. Jana Pawła II. Obecni byli także: wikariusz generalny archidiecezji gnieźnieńskiej ks. kan. Krzysztof Wętkowski,  gnieźnieńscy duchowni, księża dziekani, przedstawiciele lokalnych władz, dyrektorzy placówek oświatowych, poczty sztandarowe i mieszkańcy parafii. W homilii metropolita gnieźnieński wrócił do obchodzonego w ubiegłą niedzielę Dnia Papieskiego i towarzyszącego mu hasła „Jan Paweł II – Papież Rodziny”. „Błogosławiony Jan Paweł II otaczał rodzinę wielką troską i miłością. Najpierw jako kapłan, później profesor i biskup i wreszcie jako papież, niestrudzenie ukazywał jej piękno i nieocenioną wartość. Rodzina – pisał w 1994 roku w Liście do Rodzin – jest pośród wielu dróg, drogą pierwszą i z wielu względów najważniejszą, drogą, od której człowiek nie może się odłączyć. Potrzeba, by dziś te słowa ponownie mocno wybrzmiały” – mówił abp Kowalczyk.

 

Apelował również, by nie dać się zwieść mariażom i ułudzie fałszywie pojętej tolerancji. „Nie dajmy sobie wmówić, że nie jesteśmy tolerancyjni, gdy bronimy rodziny opartej na małżeństwie kobiety i mężczyzny. To nie jest brak tolerancji. To wierność fundamentalnej prawdzie, że mężczyzną i kobietą stworzył ich Bóg” – mówił prymas. Podkreślił również, że rodzina odgrywa zasadniczą rolę w wychowaniu młodego pokolenia, które jest przecież przyszłością naszej Ojczyzny, Kościoła i całego świata.

 

Parafia pw. bł. Jolenty otrzymała relikwie bł. Jana Pawła II w sierpniu tego roku od kard. Stanisława Dziwisza. To kropla krwi błogosławionego papieża umieszczona w relikwiarzu w kształcie górnej części papieskiej feruli (krzyża z pastorału bł. Jana Pawła II). Jak przyznaje proboszcz parafii ks. kan. Ryszard Balik, uroczystość ma dla wspólnoty parafialnej - jednej z najmłodszych w Gnieźnie – wyjątkowy wymiar i znaczenie. „To historyczne wydarzenie. Dziś ziściły się marzenia naszej parafii, która została erygowana i rozwijała się w czasie pontyfikatu bł. Jana Pawła II. Jesteśmy wdzięczni, że błogosławiony papież będzie pośród nas obecny w swoich relikwiach” – mówił ks. Balik.

 

Relikwie umieszczone zostały na specjalnie przygotowanym ołtarzu bł. Jana Pawła II. Pierwsze wotum, świecę, na pamiątkę uroczystości, złożył prymas Polski abp Józef Kowalczyk.

 

bgk KAI
Fot. J. Andrzejewski

Polecamy