środa, 26 lutego 2020 r.

Gniezno: spotkanie misyjne

O potrzebie materialnego, a nade wszystko modlitewnego wspierania dzieł misyjnych i misjonarzy mówił prymas Polski abp Józef Kowalczyk podczas 19. Archidiecezjalnego Spotkania Misyjnego, które odbyło się 20 października w Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie.

 

W spotkaniu wzięli udział dekanalni referenci misyjni, byli misjonarze i animatorzy misyjni z całej archidiecezji gnieźnieńskiej. W krótkim słowie metropolita gnieźnieński podkreślił, że praca na misjach, jak i praca dla misji, nie jest działalnością zarobkową nastawioną na jakikolwiek materialny zysk. To realizowanie szczególnego powołania, urzeczywistnianie Chrystusowego wezwania, aby iść na cały świat i głosić Ewangelię. „Czasami może się wydawać, że ta misyjna praca jest niezauważalna, że ginie pośród innych, bardziej spektakularnych osiągnięć. Nic bardziej mylnego. To bardzo ważna i potrzebna służba” – mówił abp Kowalczyk.

 

Podkreślił również, że potrzeba dziś wielkiego wsparcia dzieł misyjnych, nie tylko tego materialnego, ale nade wszystko modlitewnego. Potrzeba również solidarności i duchowego wspierania misjonarzy. Metropolita gnieźnieński przyznał również, że mówiąc „misje” widzimy zwykle duchownych i świeckich pracujących w odległych, egzotycznych zakątkach świata. Tymczasem działalność misyjna potrzebna jest również – o ile nie bardziej – współczesnej Europie. „Po to właśnie – tłumaczył prymas – jest nowa ewangelizacja. Wszyscy jesteśmy wezwani do włączenia się w to wielkie dzieło” – dodał.

 

Abp Kowalczyk podziękował również obecnym za ich codzienną pracę na rzecz misji. W sposób szczególny podziękował ks. kan. Franciszkowi Jabłońskiemu, dyrektorowi diecezjalnemu Papieskich Dzieł Misyjnych, który w tym roku obchodzi 20. rocznicę pracy dla dzieła misyjnego w archidiecezji gnieźnieńskiej.

 

Podczas spotkania głos zabrali także goście specjalni: o Luca Bovio IMC – sekretarz krajowy Papieskiej Unii Misyjnej oraz o. Ashenafim ze Zgromadzania Misjonarzy Consolata z Etiopii. O przesłaniu papieskim na tegoroczny Światowy Dzień Misyjny mówił ks. Mariusz Misiorowski, były misjonarz z Kamerunu i Czadu. Obecni wysłuchali ponadto sprawozdania z animacji misyjnej w Polsce i archidiecezji, które przedstawił ks. Franciszek Jabłoński oraz zapoznali się z działalnością seminaryjnego Ogniska Misyjnego, o ktorej opowiedzili działający w nim klerycy.

 

Orędzie Benedykta XVI na Światowy Dzień Misyjny 

 

bgk KAI
Fot. B. Kruszyk

Polecamy