niedziela, 23 lutego 2020 r.

Gniezno: szkolne obchody Dnia Papieskiego

Występy teatralne i wokalne, wystawa prac plastycznych oraz podsumowanie konkursów papieskich – to główne punkty zorganizowanych 12 października w Gnieźnie szkolnych obchodów Dnia Papieskiego. Gościem honorowym uroczystości był prymas Polski abp Józef Kowalczyk.

 

Dziękując za zaproszenie i bogaty program artystyczny prymas podziękował także za pamięć i czerpanie z nauczania bł. Jana Pawła II,  któremu – jak mówił – młode pokolenie było szczególnie bliskie. Bliska mu była również rodzina. Jak przypomniał prymas, bł. Jan Paweł II poświęcił jej wiele miejsca w swoim nauczaniu i nazywał Kościołem domowym. „Dla bł. Jana Pawła II rodzina była fundamentem, wspólnotą opartą na małżeństwie mężczyzny i kobiety, podstawową komórką życia społecznego. O wsparcie rodziny i jej obronę wielokrotnie apelował i my dziś, idąc jego śladem, musimy rodziny bronić” – mówił prymas. Nawiązał także do dorocznych zbiórek organizowanych w Dzień Papieski na rzecz stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Jak tłumaczył, wsparcie tej pięknej inicjatywy zrodzonej po pielgrzymce bł. Jana Pawła II do Polski w 1999 roku jest wyrazem naszej solidarności z młodymi ludźmi pozbawionymi równych szans w zdobywaniu wykształcenia. „To najpiękniejszy i najbardziej trwały pomnik, jaki możemy wybudować papieżowi” - stwierdził abp Kowalczyk.

 

Szkolne obchody Dnia Papieskiego odbyły się w Miejskim Ośrodku Kultury. Prócz uczniów, nauczycieli, katechetów i rodziców uczestniczyli w nich także gnieźnieńscy duchowni, przedstawiciele lokalnych władz, instytucji wspierających szkoły oraz członkowie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, które w łączności z Dniem Papieskim organizuje doroczne Gnieźnieńskie Dni Rodziny. Podczas uroczystości podsumowano papieskie konkursy zorganizowane w gnieźnieńskich szkołach podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz ogłoszone przez Civitas Christiana, a także modlono się w intencji rychłej kanonizacji bł. Jana Pawła II.

 

bgk KAI

 

Polecamy