środa, 26 lutego 2020 r.

Gniezno: XII Dzień Papieski

W katedrze gnieźnieńskiej modlono się o rychłą kanonizację bł. Jana Pawła II. Uroczystej Mszy św. sprawowanej z okazji przypadającego 14 października Dnia Papieskiego przewodniczył prymas Polski abp Józef Kowalczyk. 

 

W homilii metropolita gnieźnieński przypomniał, że bł. Jan Paweł II zawsze otaczał rodziny wielka troską, miłością i modlitwą. W liście do rodzin „Gratissimam Sane” z okazji Roku Rodziny napisał: „Pośród tych wielu dróg rodzina jest drogą pierwszą i z wielu względów najważniejszą. Jest drogą powszechną, pozostając za każdym razem drogą szczególną, jedyną i niepowtarzalną, tak jak niepowtarzalny jest każdy człowiek. Rodzina jest tą drogą, od której nie może on się odłączyć”. Do słów tych – mówił prymas – trzeba nam wracać i brać je sobie głęboko do serca, a rozważając wprowadzać w życie.

 

Abp Kowalczyk przyznał również, że rodziny doświadczają dziś skutków przemian, jakie dokonują się w naszym społeczeństwie. Chodzi nie tylko o przemiany gospodarcze i kulturowe, ale również o pewien rodzaj niebezpieczeństwa, jakie one ze sobą niosą. Dla wielu rodzin – podkreślił hierarcha – to powód do zagubienia i zejścia z tej drogi, jaką wyznacza im sakrament małżeństwa i odpowiedzialność rodzicielska. „Dobrze się dzieje, kiedy w swoim zagubieniu i niepewności rodzina potrafi stanąć w postawie młodzieńca z dzisiejszej Ewangelii i tak jak on zapytać: Nauczycielu dobry, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne? (Mk 10,17). Do postawienia takiego pytania może doprowadzić głębokie pragnienie bliskości Boga, które rodzi się na osobistej i rodzinnej modlitwie. Doskonale zdawał sobie z tego sprawę bł. Jan Paweł II. Dorastał w rodzinie przepełnionej modlitwą. Często widział swojego ojca na kolanach. To świadectwo było zaproszeniem do modlitwy, było bramą do najbardziej intymnej relacji z Bogiem” – mówił arcybiskup gnieźnieński.

 

Podkreślił jednocześnie, że codzienna modlitwa, osobista więź z Bogiem, jest tym, co rodzinę jednoczy i pomaga jej pokonać trudności i kryzysy. „Cóż może bardziej scalać rodzinę przeżywającą kryzys, co może bardziej zbliżyć oddalających się od siebie małżonków, jeśli nie wspólnie wypowiedziane: i przebacz nam nasze winy, jak my przebaczamy tym, którzy wobec nas zawinili? Co może budować lepsze relacje rodziców z dziećmi, dzieci z rodzicami czy wzajemne relacje rodzeństwa, jeśli nie wspólne zawołanie: Ojcze nasz? Dlatego, kochane rodziny, wołam do Was słowami bł. Jana Pawła II, Przyjaciela Rodzin i wzywam was w szczególności do rozwijania modlitwy osobistej, małżeńskiej i rodzinnej, bez której chrześcijaninowi grozi osłabnięcie” – prosił abp Kowalczyk.

 

W swoim słowie metropolita gnieźnieński przypomniał również, że pierwszym powołaniem małżonków, pierwszym powołaniem rodzin, jest powołanie do miłości. „Rzeczywiście tak jest, że małżeństwo, które zostało wyniesione do godności sakramentu, że rodzina, która musi być podstawową komórką każdego normalnego społeczeństwa, dla chrześcijan jest ze swej natury znakiem przymierza i komunii Boga z człowiekiem, jest zatem znakiem nadprzyrodzonej, pięknej miłości. Dlatego właśnie małżonkowie chrześcijańscy przez całe swoje życie winni ukazywać w sposób wyraźny i jednoznaczny obraz prawdziwej miłości, do której uzdolnił ich Bóg w sakramencie małżeństwa” – podkreślił prymas.

 

Wskazując na hasło tegorocznego dnia papieskiego „Jan Paweł II – Papież Rodziny” abp Kowlaczyk podkreślił, że rodziny mają w nim potężnego orędownika, zwłaszcza „w tych wszystkich trudnych wydarzenia, jakich każdego dnia doświadczają”. „Wpatrujemy się w jego życie, na nowo odkrywamy jego słowa, wczytujemy się w jego nauczanie. Najwyższy już czas, by uwierzyć i zaufać. Niech na nowo odkrywana i pogłębiana wiara, na którą w sposób szczególny chcemy zwracać naszą uwagę w rozpoczętym kilka dni temu Roku Wiary, będzie dla nas punktem wyjścia do odkrywania tej prawdy o miłości Boga do człowieka, której widzialnym znakiem był bł. Jan Paweł II, Przyjaciel Rodzin” – prosił prymas.

 

Na koniec apelował: „Niech przeżywany dzisiaj XII Dzień Papieski będzie okazją do wyraźnego i głośnego przypomnieniem prawdy o tym, że jesteście chcianą, pielęgnowaną i kochaną drogą Kościoła. Wasze piękne i szlachetne życie, wasze kochające się rodziny, wasza wzajemna miłość, ale także pokonywane przez was trudności i walka, jaką musicie podejmować będą żywym pomnikiem, jaki stawiamy bł. papieżowi Janowi Pawłowi II” – zakończył abp Kowalczyk.

 

W uroczystej Mszy św. uczestniczyli gnieźnieńscy proboszczowie wraz z delegacjami wiernych ze swoich parafii, wspólnota Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego, osoby życia konsekrowanego i mieszkańcy Gniezna. W czasie liturgii śpiewał Chór Prymasowski przy Bazylice Archikatedralnej w Gnieźnie. Eucharystia była transmitowana w lokalnym paśmie Radia PLUS.

 

Obchody Dnia Papieskiego w Gnieźnie koncentrują się wokół modlitwy i wydarzeń kulturalnych. W ich ramach odbywają się wystawy, konkursy i koncerty. Jak co roku Dzień Papieski ma także wymiar charytatywny. W kościołach prowadzona jest zbiórka pieniędzy na rzecz Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

 

bgk KAI
Fot. J. Andrzejewski

Polecamy