piątek, 28 lutego 2020 r.

Inowrocław: finał Dni Papieskich

Prelekcja ks. prałata Leszka Kaczmarka pt. „Błogosławiony Jan Paweł II nieustannie mówiący do nas", wygłoszona w Instytucie Prymasa Józefa Glempa, zakończyła obchody Dni Papieskich w Inowrocławiu.

 

W swoim wystąpieniu proboszcz inowrocławskiej parafii pw. Zwiastowania NMP nawiązał do przesłania tegorocznego Dnia Papieskiego, wskazując na istotę wartości rodziny i szacunku dla dziecka poczętego. Jak mówił, Jan Paweł II nie głosił siebie – był pełen Boga i przekazywał Boga ludziom. Prelegent nawiązał również do rozpoczętego Roku Wiary oraz do papieskich pielgrzymek do Ojczyzny przywołując fragmenty historycznych kazań z Płocka, Gdańska, Ełku, Skoczowa, Częstochowy i Kalisza.  Całe wystąpienie – jak sam przyznał – oparte zostało na teologii Słowa Bożego i teorii komunikacji. Synteza dwóch dziedzin wiedzy zaowocowała bogactwem odniesień nauczania bł. Jana Pawła II do realnych problemów codzienności i w sposób niezwykle przystępny przybliżyła dzieło pozostawione nam przez papieża Polaka.

 

Inowrocławskie Dni Papieskie trwały od 13 do 24 października i przebiegały pod hasłem „Jan Paweł II - Papież Rodziny”. Rozpoczęła je tradycyjnie pielgrzymka młodych do markowickiego sanktuarium Królowej Miłości i Pokoju, Pani Kujaw, w której wzięło udział blisko 300 osób m.in. z Inowrocławia, Ludziska, Kruszwicy, Strzelna i Mogilna. W Markowicach i Inowrocławiu zorganizowano również koncerty papieskie, czuwania modlitewne i Msze św. ku czci bł. Jana Pawła II. Zbierano ponadto środki na rzecz Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

 

Fot. B. Zarzycka

Polecamy