sobota, 22 lutego 2020 r.

Młodzież z Ukrainy u Prymasa

Prymas Polski abp Józef Kowalczyk spotkał się 4 października z dziećmi i młodzieżą z Humania na Ukrainie – miasta partnerskiego Gniezna. W czasie blisko godzinnej wizyty rozmawiano o wrażeniach, szkole i sporcie. Nie zabrało także wspólnego śpiewania i modlitwy w języku ukraińskim. 

 

Młodzi Ukraińcy goszczą w Gnieźnie w ramach wymiany z miejscową Szkołą Podstawową nr 3 im. św. Wojciecha. Projekt realizowany jest już po raz czwarty. W jego ramach uczniowie z obu krajów uczą się nawzajem swoich ojczystych języków, poznają historię i kulturę sąsiadów, wspólnie zwiedzają i przygotowują różnego rodzaju przedsięwzięcia kulturalne. W tym roku, ze względu na Rok Korczakowski, jest to spektakl o Januszu Korczaku.

 

W Rezydencji Arcybiskupów Gnieźnieńskich młodzież gościła po raz pierwszy. Podczas spotkania z abp. Kowalczykiem mówiła o swoich wrażeniach i rodzinnym mieście. Prymas z kolei przypomniał im za bł. Janem Pawłem II, że są przyszłością i nadzieją swoich krajów i zachęcał do budowania takiej rzeczywistości, w której ludzie nie będą się od siebie odgradzać żadnymi granicami.

 

Abp Kowalczyk przypomniał również, że papież Polak bardzo cenił kulturę ukraińską i zawsze podkreślał bliskość naszych krajów, nie tylko tą geograficzną, ale i duchową. Podczas swojej pielgrzymki na Ukrainę apelował m.in. o oderwanie się od bolesnej przeszłości i budowanie przyszłości w duchu wzajemnego szacunku. „Pamiętajcie, że macie w nas przyjaciół, a nie wrogów” – mówił prymas do młodych.

 

Podczas spotkania nie brakowało wielu przyjacielskich gestów. Młodzież wspólnie zaśpiewała balladę „Hej, Sokoły” i zrobiła sobie z abp. Kowalczykiem pamiątkowe zdjęcie. Metropolita gnieźnieński natomiast zakończył spotkanie modlitwą w języku ukraińskim.

 

bgk KAI

Polecamy