czwartek, 27 lutego 2020 r.

Noc Świętych - zaproszenie

Już po raz ósmy w Gnieźnie odbędzie się Noc Świętych. Bohaterem tegorocznego spotkania będzie bł. Bronisław Markiewicz. Zapraszają księża wikariusze gnieźnieńskich parafii i księża michalici. Noc Świętych organizują również parafie w: Szamocinie, Golinie, Trzemesznie, Wągrowcu, Słupcy, Inowrocławiu, Kłecku i Grabowie Królewskim. 

 

Gniezno

Podobnie jak w ubiegłych latach spotkanie odbędzie się 31 października w kościele garnizonowym. Parafie dekanatów gnieźnieńskich i okolic proszone są o przygotowanie „ikony świętego lub świętej” oraz zabranie z sobą relikwii świętych, jeśli takowe posiadają. Będą one prezentowane w pierwszej części spotkania. Obecni obejrzą także prezentację multimedialną o bł. Bronisławie Markiewiczu oraz odśpiewają Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Następnie przy akompaniamencie orkiestr dętych z Gąsawy i Strzelna przejdą w procesji na gnieźnieński Rynek, gdzie, jak co roku, modlić się będą w intencji mieszkańców Gniezna. Modlitwę poprowadzą księża michalici i ojcowie franciszkanie. Noc Świętych zakończy się w katedrze gnieźnieńskiej, gdzie z jej uczestnikami spotka się prymas Polski abp Józef Kowalczyk.

Ramowy program Nocy Świętych

  • rozpoczęcie w kościele garnizonowym godz. 20.00
  • procesyjne wejście z relikwiami świętych oraz z „Ikoną” świętego Patrona
  • powitanie
  • prezentacja multimedialna o bł. Bronisławie Markiewiczu
  • wystawienie Najświętszego Sakramentu
  • śpiew Koronki do Bożego Miłosierdzia
  • procesja na Rynek
  • słowo Prezydenta Miasta Gniezna, generała zgromadzenia księży michalitów, modlitwa ojcowie franciszkanie
  • procesja do katedry, rozstrzygnięcie konkursu o bł. Bronisławie Markiewiczu, modlitwa, słowo prymasa Polski
  • poczęstunek w seminarium

 

Szamocin

Noc Świętych odbędzie się również w Szamocinie. Spotkanie zorganizowane zostanie 31 października w kościele filialnym pw. św. Ap. Piotra i Pawła. Rozpoczną je Nieszpory z uroczystości Wszystkich Świętych, a zakończy wystawienie drugiej części „Dziadów” Adama Mickiewicza przed kaplicą na cmentarzu parafialnym.

 

Golina           

Do udziału w Nocy Świętych zaprasza także parafia pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Golinie. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 19.30 w kościele parafialnym. W programie m.in.: prezentacja świętych, Apel Jasnogórski i procesja z lampionami. Zapraszamy.

 

Trzemeszno

Filmową Noc Świętych organizuje również parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Trzemesznie. Poniżej program:
18:45 - bazylika - otwarcie wystawy zdjęć trzemeszeńskiego cmentarza pt. "Kolory śmierci" w obiektywie Tomasza Kieruja,  
19:00 - bazylika - spotkanie z egzorcystą ks. Maciejem Chmielewskim

Projekcje filmów:
20:30 - "Szalona czy Święta?" św. s. Faustyna - była kaplica w alumnacie
20:30 - "Święty czy fanatyk?" św. Ojciec Pio - sala w alumnacie

Parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Trzemesznie zaprasza również na Zaduszki Muzyczne w wykonaniu zespołu muzycznego The King of The World. Wieczorne spotkanie odbędzie się pod hasłem „Spieszmy się kochać ludzi…” i poświęcone będzie tym, którzy odeszli już z tego świata, lecz na trwałe pozostali w naszej pamięci. Koncert odbędzie się 2 listopada o godz. 19.00 w trzemeszeńskiej bazylice. Organizatorzy proszą o zabranie ze sobą świec.

 

Wągrowiec

W Wągrowcu Noc Świętych odbędzie się w kościele farnym. Początek o godzinie 20.00. - W obecności relikwii świętych i błogosławionych będziemy świętować życie. Będzie to zamanifestowanie naszej wiary, gdyż ulicami naszego miasta dotrzemy na cmentarz - zaprasza ks. Mariusz Orlikowski, dekanalny duszpasterz młodzieży, wikariusz wągrowieckiej fary

 

Słupca

W wigilię uroczystości Wszystkich Świętych, 31 października, Noc Świętych po raz kolejny zorganizowana zostanie także w Słupcy. Miejsce spotkania - kościół farny. Start  o godzinie 21.00. Zapraszamy.

 

Inowrocław

Inowrocławskiej Nocy Świętych towarzyszyć będzie tradycyjnie hasło „Ze świętymi do Jezusa”. Modlitewne spotkanie, zorganizowane po raz piąty w wieczór poprzedzający uroczystość Wszystkich Świętych, rozpocznie się o godzinie 20.00 w kościele pw. św. Mikołaja, Nieszporami z Uroczystości Wszystkich Świętych. Zaplanowano również prezentację przybliżającą nauczanie bł. Jana Pawła II oraz procesję z relikwiami, która zatrzymując się na inowrocławskim Rynku, przejdzie do kościoła pw. Świętego Krzyża, gdzie sprawowana będzie Msza św. Organizatorzy proszą o zabranie świec i pochodni. Zachęcamy do uczestnictwa.

 

Kłecko

Do udziału w Nocy Świętych zaprasza także parafia w Kłecku. Spotkanie, któremu towarzyszyć będzie hasło „Wierzę w świętych obcowanie”, odbędzie się w wieczór, 31 października. O godzinie 19.00 rozpoczną się uroczyste nieszpory ku czci Wszystkich Świętych. Po nieszporach i okolicznościowej prezentacji multimedialnej uczestnicy wyruszą w procesji ulicami miasta modląc się śpiewem Litanii do Wszystkich Świętych. W procesji niesione będą relikwie: św. Jadwigi, bł. Jana Pawła II, bł. Edmunda Bojanowskiego, św. Ojca Pio i bł. Marii Karłowskiej, i bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Organizatorzy proszą uczestników, aby przygotowali znicze z naklejonym imieniem swojego świętego patrona. Dzieci proszone są o przebranie się za swoich świętych patronów. Trzy najciekawsze stroje zostaną nagrodzone.

 

Grabowo Królewskie

W parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Grabowie Królewskim Noc Świętych rozpocznie się Mszą św. sprawowaną w kościele parafialnym o godzinie 19.00. Po wspólnej modlitwie wyruszy procesja z relikwiami św. Jadwigi Śląskiej i bł. ks. Mariana Skrzypczaka, która przejdzie na cmentarz parafialny, gdzie uczestnicy modlić się będą w intencji zmarłych. Poświęcony zostanie także nowy krzyż. W czasie procesji odmawiany będzie różaniec oraz przypomniane zostaną sylwetki Poznańskiej Piątki.

 

Informacje nt. Nocy Świętych w archidiecezji przesyłać można na: kruszyk@swietywojciech.pl

 

Polecamy