środa, 26 lutego 2020 r.

Podziękowania dla bp. Wojtusia

Biskup senior Bogdan Wojtuś świętował 24. rocznicę konsekracji biskupiej. Prócz życzeń otrzymał od prymasa Polski abp. Józefa Kowalczyka, abp seniora Henryka Muszyńskiego i pracowników Kurii szczególne podziękowania za posługę biskupa pomocniczego archidiecezji gnieźnieńskiej. 

 

„Przez okres swojej posługi w charakterze biskupa pomocniczego archidiecezji gnieźnieńskiej, był Ksiądz Biskup najbliższym współpracownikiem trzech kolejnych arcybiskupów metropolitów gnieźnieńskich i prymasów Polski. Pragnę podziękować za te lata pracy, zwłaszcza w Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie na urzędzie wikariusza generalnego archidiecezji gnieźnieńskiej i moderatora Kurii Metropolitalnej” – napisał prymas w specjalnym liście odczytanym podczas południowego spotkania w kurii.

 

Abp Kowalczyk przypomniał również, że w pracy duszpasterskiej obszarami szczególnie bliskimi biskupowi seniorowi było duszpasterstwo służby zdrowia i duszpasterstwo rodzin. „Właśnie te dwa wymiary pracy, zwłaszcza zaś duszpasterstwo rodzin, wypełniało posługę Księdza Biskupa przez minione lata” – napisał prymas.

 

Do życzeń i podziękowań dołączył się także abp senior Henryk Muszyński. Jak przypomniał, bp Wojtuś pracuje niestrudzenie dla Kościoła gnieźnieńskiego od przeszło 40 lat – najpierw w Kurii gnieźnieńskiej, później w seminarium duchownym i wreszcie jako biskup pomocniczy. Uczestniczył także w przygotowaniu trzech pielgrzymek bł. Jana Pawła II do archidiecezji gnieźnieńskiej oraz w pracach Komitetu Organizacyjnego przygotowującego obchody milenijne śmierci św. Wojciecha i jego kanonizacji. „Służył Ksiądz Biskup zawsze wielką pomocą i wsparciem, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem” – mówił abp Muszyński.

 

Dziękując za życzenia bp Wojtuś podkreślił, że przyszło mu żyć i posługiwać w trudnych i ciekawych czasach, czasach przełomu nie tylko wieków, ale i wielkich zmian politycznych i społecznych. "Jestem Bogu za to wdzięczny" - mówił bp Wojtuś. Wyraził również radość z tego, że doczekał powrotu tytułu prymasa Polski do arcybiskupa gnieźnieńskiego i u boku dwóch prymasów: abp Henryka Muszyńskiego i abp. Józefa Kowalczyka mógł swoją posługę biskupią wypełniać.

 

List prymasa Polski

 

Polecamy