niedziela, 23 lutego 2020 r.

Prymas w Bolesławcu

Kościół pw. Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja w Bolesławcu został podniesiony do godności Bazyliki mniejszej. Uroczystości, która odbyła się w niedzielę 7 października przewodniczył Prymas Polski abp Józef Kowalczyk.Prezydent miasta Piotr Roman, na uroczystej Sesji Rady Miejskiej, przedstawił gościom współczesne kierunki rozwoju miasta oraz dokonania ostatnich lat. Prymas Polski wyraził serdeczne życzenia, aby „wszystkie śmiałe zamierzenia wspólnoty miejskiej, które uruchamiają twórczą pracę nad budowaniem, urządzaniem i przygotowaniem jak najlepszych warunków do życia mieszkańców Bolesławca, przynosiły jak najlepsze efekty”. Po Sesji wyruszyła z Ratusza do świątyni procesja z relikwiami Krzyża Świętego. Prymas Polski oraz biskup legnicki Stefan Cichy odsłonili herb papieski z napisem „Basilica Minor” znajdujący się nad wejściem głównym do bazyliki. Witając gości bp Cichy podkreślił, że jest to trzecia bazylika mniejsza w naszej diecezji. „Ten tytuł to nie tylko zaszczyt, ale i zobowiązanie. Bazylika bowiem to miejsce, które ma promieniować duchowością na obszarze, na którym się znajduje” - zaznaczył.


Na początku Mszy św. dekret Stolicy Apostolskiej nadający świątyni tytuł bazyliki odczytał pracownik Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów ks. prał. Arkadiusz Nocoń. W homilii abp Kowalczyk mówił o historii tej świątyni sięgającej czasów średniowiecza, wskazując na związek tego kościoła z losami ziem i ludzi, którzy na przestrzeni wieków żyli na tym terenie. Podkreślił, że „tytuł bazyliki otrzymują kościoły o szczególnych walorach historycznych, walorach artystycznych oraz duchowych. Bazylika bowiem to nie tylko miejsce, które przyciąga turystów i koneserów sztuki, ale to przede wszystkim miejsce kultu, modlitwy, życia duchowego, miejsce szczególnej łączności z Ojcem Świętym”. 

Nawiązując do wspomnienia Matki Bożej Różańcowej Prymas Polski mówił, że "w ciągu wieków chrześcijanie wielokrotnie doświadczali opieki Matki Bożej w różnych sytuacjach życia. Dziś Maryja opiekuje się tym miastem i tym miejscem. Znakiem tego jest nowa bazylika nosząca Jej imię”. Wyraził też nadzieję, że to miejsce będzie przyciągało coraz większe rzesze pielgrzymów, którzy doświadczać będą opieki Wniebowziętej Matki Boga.


W święcie bolesławieckiego Kościoła uczestniczyli również m.in.: metropolita wrocławski abp Marian Gołębiewski, bp Antoni Dziemianko z Białorusi, bp Wolfgang Ipolt z Niemiec. Obecni byli przedstawiciele parlamentu, władz wojewódzkich, samorządowych, wojska, policji. W wieczór poprzedzający nadanie tytułu bazyliki odbyła się premiera napisanego specjalnie z tej okazji Oratorium „Matko Najpiękniejszego”, autorstwa ks. Bartłomieja Kota. za KAI Zdjęcia z uroczystości sanktuarium.boleslawiec.pl

Polecamy