piątek, 21 lutego 2020 r.

Słupca: wolność jest w nas

Słowa ks. Jerzego Popiełuszki po raz kolejny wybrzmiały w Zespole Szkół Ekonomicznych w Słupcy. Już po raz czwarty odbyło się tam Święto Wolności – happening zorganizowany dla upamiętnienia 28. rocznicy śmierci kapelana Solidarności.

 

W 2009 roku na skwerze przed słupeckim Ekonomikiem posadzono Dąb Wolności – Ksiądz Jerzy. Rok później odsłonięto kamienną tablicę informującą o tym wydarzeniu. W ubiegłym roku, decyzją Rady Miasta, plac przed szkołą otrzymał imię bł. ks. Jerzego Popiełuszki. W tym roku młodzież przypomniała postać kapłana męczennika i jego pamiętne słowa, w których przekonywał, że wolność jest w nas.

 

„Nasze Święto Wolności ewoluuje. Szukamy nowych sposobów mówienia o wolności dzisiaj, w rzeczywistości, w której żyjemy. Zachęca nas do tego postać bł. ks. Jerzego. W czasach Solidarności był głosem tych, którzy nie mogli lub bali się mówić. Za to oddał życie. Może kiedy będzie nam trudno, kiedy będziemy chcieli uciec od życiowej odpowiedzialności, od myślenia o swojej przyszłości, warto sięgnąć do tego co mówił, poczytać, jakim był człowiekiem i powiedzieć sobie – nie dam się wystraszyć, bo wolność jest we mnie” – mówił do młodzieży ks. Jan Kwiatkowski, inicjator i organizator dorocznych happeningów.

 

W czasie święta uczniowie wysłuchali nagrania ostatnich słów ks. Popiełuszki, które wypowiedział krótko przed uprowadzeniem, w kościele Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy. Wspólnie odśpiewali także pieśń Jacka Kaczmarskiego „Mury” – nieoficjalny hymn Solidarności. Młodzież złożyła także róże przed obeliskiem i dębem ks. Jerzego. Dostała również jabłka ufundowane przez burmistrza Słupcy, które miały przypominać o innych słowach ks. Jerzego: „W wolnym kraju chwyćmy za jabłka, nie za kamienie i podzielmy się nimi”.

 

Druga odsłona Święta Wolności nastąpi 13 grudnia, kiedy młodzież obejrzy film „Popiełuszko. Wolność jest w nas”. Uczniowie klas najstarszych spotkają się na panelu dyskusyjnym.

 

Fot. K. Rybicka

Polecamy