środa, 19 lutego 2020 r.

XII Dzień Papieski

Konkursy, wystawy, koncerty i czuwania modlitewne składają się na program tegorocznego Dnia Papieskiego w archidiecezji gnieźnieńskiej. Obchody będą miały również wymiar charytatywny. W kościołach przeprowadzone zostaną zbiórki na rzecz Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. 

 

Szczegółowy program obchodów Dnia Papieskiego zaprezentowano 8 października podczas konferencji prasowej w Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie. Jak mówił bp senior Bogdan Wojtuś, tegoroczne obchody mają szczególny charakter nawiązują bowiem do tematu, który papieżowi Polakowi był szczególnie bliski – rodziny.

 

„Temat rodziny zajmował bardzo ważne miejsce w nauczaniu bł. Jana Pawła II. Poświęcił mu wiele katechez, kazań i dokumentów. Mam nadzieję, że tegoroczny Dzień Papieski, któremu przyświeca hasło „Jan Paweł II – Papież Rodziny”, będzie impulsem i okazją, by do tego nauczania sięgnąć i je utrwalić” – powiedział bp Wojtuś.

 

Szczegółowy program obchodów omówił ks. Jacek Orlik, diecezjalny koordynator Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Jak poinformował, obchody przebiegać będą tradycyjnie w czterech wymiarach: intelektualnym, duchowym, artystycznym i charytatywnym.

 

„W gnieźnieńskich szkołach zaplanowano okolicznościowe prelekcje, zajęcia lekcyjne w ramach katechez i konkursy o tematyce nawiązującej do hasła Dnia Papieskiego. Ich uroczyste podsumowanie z udziałem prymasa Polski będzie miało miejsce 12 października. Ponadto w łączności z Dniem Papieskim odbędą się 18. Gnieźnieńskie Dni Rodziny organizowane co roku przez Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana” – poinformował ks. Orlik.

 

W wymiarze duchowym Dzień Papieski wyrażał się będzie przede wszystkim poprzez modlitwę za wstawiennictwem bł. Jana Pawła II i o jego rychłą kanonizację. Główne uroczystości pod przewodnictwem prymasa Polski abp. Józefa Kowalczyka odbędą się w niedzielę, 14 października. W południe metropolita gnieźnieński będzie przewodniczyć uroczystej Mszy św. z udziałem gnieźnieńskiego duchowieństwa, a wieczorem weźmie udział w koncercie poświęconym pamięci papieża Polaka. Muzyce towarzyszyć będzie słowo. Przypomniane zostaną fragmenty gnieźnieńskich homilii bł. Jana Pawła II oraz wyjątki z jego nauczania o rodzinie. Z kolei 16 października, w parafii pw. bł. Jolenty będzie miało miejsce uroczyste przekazanie relikwii błogosławionego papieża. Mszy św. o godzinie 10.00 przewodniczyć będzie abp Józef Kowalczyk.

 

W obchody Dnia Papieskiego włączy się także gnieźnieńska Biblioteka Publiczna, w której w poniedziałek, 15 października, odbędzie się wykład pt. „Świętość w twórczości literackiej Karola Wojtyły”.

 

W wymiarze charytatywnym – jak poinformował ks. Orlik – przeprowadzona zostanie tradycyjnie zbiórka pieniędzy, które zasilą dzieło stypendialne dla zdolnej, ale ubogiej młodzieży ze środowisk wiejskich. „We wszystkich kościołach Gniezna zostanie przeprowadzona zbiórka przez wszystkich pięćdziesięciu naszych stypendystów. Będą oni kwestować w swoich rodzinnych parafiach. Ponadto w Inowrocławiu i Gnieźnie, a więc dwóch największych miastach archidiecezji gnieźnieńskiej przeprowadzona zostanie tzw. zbiórka publiczna” – mówił ks. Orlik.

 

bgk KAI

Polecamy