poniedziałek, 25 maja 2020 r.

Caritas aktywizuje seniorów

Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej przygotowała specjalną ofertę dla mieszkańców archidiecezji gnieźnieńskiej, którzy ukończyli 50. rok życia. W połowie września w 5 miastach ruszą specjalne kluby seniora, w których będzie można m.in. potańczyć, nauczyć się obsługi komputera i poznać ciekawych ludzi.

 

Projekt „Starość – Młodość – bank wymiany inspiracji” realizowany jest w ramach obchodów Europejskiego Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej. Przedsięwzięcie ma z jednej strony zwrócić uwagę opinii publicznej na wkład osób starszych w życie społeczne, z drugiej zachęcić seniorów do aktywności i wyjścia z domu.

 

„Chcemy pokazać, że bez względu na wiek, osoby starsze mogą odgrywać ważną rolę w społeczeństwie i dłużej cieszyć się życiem. Chcemy wykorzystać ich potencjał, zachęcić do większej aktywności i poprzez kontakt z naszymi młodymi wolontariuszami, budować solidarność międzypokoleniową” – mówi ks. Krzysztof Stawski, dyrektor Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej.

 

Zajęcia rozpoczną się w połowie września w: Gnieźnie, Słupcy, Chodzieży, Kruszwicy i Inowrocławiu. Seniorzy będą w nich uczestniczyć 3 razy w tygodniu przez 4 godziny. Każdy dzień poświęcony będzie innej tematyce. W ramach aktywizacji fizycznej seniorzy będą uczestniczyć w wycieczkach, gimnastyce, grach towarzyskich i spotkaniach ze specjalistami m.in. dietetykiem i sportowcami. Podczas aktywizacji społecznej będą mieli okazję potańczyć, wystawić spektakl, wyjść do kina i spotkać się z ciekawymi ludźmi z regionu. Aktywizacja zawodowa z kolei obejmie m.in. zajęcia komputerowe i naukę języków obcych.

 

„Zapraszamy wszystkie osoby, które ukończyły 50. rok życia, nie pracują, mają czas, chcą się spotkać i coś wspólnie zrobić. Czekamy w klubach seniora” – zaprasza ks. Stawski.

 

W zajęciach będzie mogło wziąć udział łącznie ok. 130 osób – 50 w Gnieźnie i po 20 w pozostałych miastach. W kwietniu przyszłego roku organizatorzy planują imprezę plenerową z okazji Europejskiego Dnia Solidarności Międzypokoleniowej. Projekt współfinansowany jest ze środków otrzymanych od Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Społecznych.

 

Zajęcia będą się odbywać:

Gniezno, os. Orła Białego 20          61/425.58.05
Słupca, ul. Kopernika 10                725.144.095
Chodzież, ul. ks. Jana Ksyciego 2   517.932.311 
Kruszwica, ul. Kolegiacka 24           52/358.82.46
Inowrocław, ul. bp. Laubitza 9         52/355.96.35 lub 52/357.31.31

 

bgk KAI

Polecamy