czwartek, 4 czerwca 2020 r.

Chrystus znów czuwa nad Barcinem

Na Górze św. Wojciecha w Barcinie stanęła figura Serca Jezusowego. Pomnik nawiązuje do podobnego, ustawionego na wzniesieniu w latach 30. ubiegłego wieku.

 

Ustawienie pomnika jest zwieńczeniem dwuletniej działalności Komitetu Odbudowy Pomnika oraz działań gminy Barcin, która inicjatywę wsparła w ramach rewitalizacji i odnowy Góry św. Wojciecha. Prace nad pomnikiem trwały od maja. Figura mierzy 3,2 metry i waży około 3,6 tony. Razem z cokołem wznosi się w niebo na około 7 metrów. Pomnik zostanie poświęcony 27 września.

 

Jedna z miejscowych legend mówi, że na barcińskiej Górze św. Wojciecha zatrzymał się orszak wiozący ciało biskupa męczennika z ziemi Prusów do Gniezna. Stąd nazwa wzniesienia i godło rodowe biskupa męczennika w herbie Bracina. Na pamiątkę postoju, na górze zbudowano niewielki kościół, który otrzymał wezwanie św. Wojciecha. Obok tej świątyni i na całej górze mieszkańcy Barcina przez wiele lat chowali swoich zmarłych. Ich doczesne szczątki wraz z monetami z różnych wieków odnaleziono przed II wojną światową, podczas niwelowania góry przed postawieniem na niej pomnika Serca Jezusowego - tego, do którego nawiązuje ustawiona niedawno figura Chrystusa.

 

Fot. UM Barcin

Polecamy