poniedziałek, 25 maja 2020 r.

„François”

Zakończyły się zdjęcia do fabularyzowanej historii francuskiego żołnierza, którego mogiła znajduje się w Lasach Królewskich k. Gniezna. W ubiegłym roku ustawiono na niej krzyż. 

 

Film zrealizowała Gnieźnieńska Grupa Filmowa, która powstała w 2011 roku w ramach warsztatów prowadzonych w eSTeDe przez Piotra Robakowskiego. W ciągu 15 miesięcy stworzyła 10 różnego rodzaju form filmowych. Najważniejsze produkcje to: „ Miasto Królów”- na konkurs MOK-u i Discovery Historia, „Ruszyli! 28 grudnia 1918” – o pierwszym dniu Powstania Wielkopolskiego w Gnieźnie oraz  film „Wyrwać się, by zaistnieć” stworzony na Królewski Festiwal Artystyczny. Wszystkie filmy dostępne są w sieci. Najnowszy opowiada historię napoleońskiego żołnierza, którego mogiła znajduje się w Lasach Królewskich k. Gniezna.

 

Jest rok 1812. François został wcielony do najpotężniejszej armii jaką do tej pory widział świat. Jej doświadczony wódz - Napoleon Bonaparte - oraz hasła równości, braterstwa i wolności wydają się być gwarantem zwycięstwa nad Rosją. Nasz bohater pożegnał się ze swoją ukochaną. Oboje mają nadzieję, że się jeszcze zobaczą. Razem z przyjacielem wyruszył na wojnę. Jednak tym razem los tak nie sprzyjał Cesarzowi Francuzów. Resztki pokonanej na Wschodzie armii, opuszczonej przez swojego wodza powracały do ojczyzny. Ranny François i jego przyjaciel też do niej zmierzali. Po drodze spotykali się z ludzką życzliwością, ale także podejrzliwością… Wszak wielka armia wędrująca na wojnę z Rosję rzadko okazywała się wyrozumiała dla chłopskich i dworskich spichlerzy. Jak zakończy się ich trudna podróż do domu?

 

Film dedykowany jest ludziom, którzy opiekowali się i opiekują mogiłą napoleońskiego żołnierza. Pomysł nakręcenia obrazu wyszedł od Krzysztofa Zalaszewskiego, z którego inicjatywy w ubiegłym roku na mogile ustawiono krzyż. On również napisał  wstępny scenariusz. Okazją – jak tłumaczy - była przede wszystkim 200. rocznica śmierci żołnierza z Lasów Królewskich i  trwający „Rok napoleoński”. Zachętą była również ubiegłoroczna wizyta Konsula Honorowego Francji na tej mogile.

 

 „François” to imię jednego z bohaterów filmu. Obraz powstał w języku francuskim - aktorzy przeszli szybki kurs tego języka. Zdjęcia były kręcone we wsi Brzóstkówek w gminie Żerków. Miejsce to – zwane Szwajcarią Żerkowską - zostało wybrane ze względu na walory przyrodniczo-historyczne.  Z tego samego powodu kolejne dwa dni zdjęciowe, ekipa spędziła Wielkopolskim Parku Etnograficznym w Dziekanowicach. Pozostałe plany zdjęciowe znajdowały się okalających Gniezno lasach. Mundury oraz wojskowe plecaki zostały uszyte na wzór oryginalnych, które nosili żołnierze z tamtej epoki. Repliki karabinów oraz tasaków (krótkich szabli) są również z czasów napoleońskich. Wart podkreślenia jest fakt, że film zrealizowano ze środków własnych uczestników oraz przy wsparciu osób prywatnych i firm.

 

Premiera przewidziana jest na początek października. Przedpremierowy pokaz odbędzie się prawdopodobnie 30 września dla mieszkańców wiosek położonych niedaleko mogiły napoleońskiego żołnierza.

 

Fot. P.Robakowski
Strona filmu www.facebook.com/film.francois

Polecamy