poniedziałek, 1 czerwca 2020 r.

Orzechowo: konsekracja kościoła

Prymas Polski abp Józef Kowalczyk konsekrował 26 sierpnia kościół parafialny w Orzechowie. „Bóg pragnie być obecny nie tylko w tej świątyni. Bóg pragnie być obecny w naszym życiu osobistym, rodzinnym, społecznym i publicznym” – mówił prymas podczas uroczystej Eucharystii.

 

W homilii metropolita gnieźnieński przypomniał, że poświęcenie kościoła jest zawsze ważnym, niepowtarzalnym i historycznym wydarzeniem, zarówno w perspektywie przeszłości, jak i przyszłości. Stanowi ukoronowanie ogromu wysiłków, ofiar i wyrzeczeń, bez których nie byłby tej świątyni.

 

„Odtąd cała wspólnota parafialna w dniu odpustu parafialnego będzie obchodzić także uroczystość rocznicy konsekracji kościoła. Będzie się tak działo aż do wypełnienia czasów, tak długo, jak długo trwać będzie ta świątynia. Ten dzień świętować będziecie jako szczególne Święto Pana, a Jego obecność i bliskość będzie dla was źródłem radości serc i pokoju ducha” – mówił abp Kowalczyk.

 

Przyznał również, że hasło tegorocznego roku duszpasterskiego „Kościół naszym domem” nabiera w Orzechowie szczególnego znaczenia. Wspólnotę parafialną łączy bowiem wieloletni wysiłek budowy Domu Bożego, a kiedy „człowiek wnosi osobisty wkład w budowę, staje się silniej związany z miejscem, czuje się za to miejsce odpowiedzialny, jest mu ono drogie i bliskie, staje się rzeczywiście jego domem” – podkreślił hierarcha.

 

Podziękował także parafianom i proboszczowi ks. Eugeniuszowi Bednarkowi za troskę, jaką otaczają kościół parafialny oraz wspomniał poprzedniego proboszcza, zmarłego w 2005 roku ks. kan. Mariana Kałążnego, którego staraniem świątynia została wybudowana.

 

Parafia w Orzechowie powstała w 1972 roku. Kościół zaczęto wznosić pięć lat później po uzyskaniu wszystkich koniecznych pozwoleń. W 1979 roku ówczesny sufragan gnieźnieński bp Jan Czerniak dokonał aktu wmurowania kamienia węgielnego. W 1987 roku budowę ukończono, a poświęcenia kościoła dokonał kard. Józef Glemp. W minionym roku przeprowadzono remont prezbiterium oraz odmalowano wnętrze kościoła. Odbyło się także uroczyste wprowadzenie relikwii bł. Jana Pawła II.

 

bgk KAI

strona parafii: www.parafia-orzechowo.cba.pl 

Polecamy