poniedziałek, 25 maja 2020 r.

Pielgrzymi u celu

Piesza Pielgrzymka Archidiecezji Gnieźnieńskiej dotarła na Jasną Górę. U celu pątników witał prymas Polski abp Józef Kowalczyk, który na jasnogórskim Szczycie odprawił Mszę św. kończącą dziewięciodniowe wędrowanie.


„Cieszę się, że właśnie dziś, w uroczystość Przemienienia Pańskiego, mogę razem z wami pielgrzymować do tego sanktuarium, gdzie znajduje się wizerunek Matki Zbawiciela i że mogę z wami, utrudzonymi pielgrzymami archidiecezji gnieźnieńskiej, złożyć Bogu ofiarę uwielbienia, dziękczynienia za duchowe owoce waszego pielgrzymowania” – mówił abp Kowalczyk pozdrawiając pielgrzymów i dziękując paulinom za serdeczne przyjęcie, gorliwość apostolską i wierność charyzmatowi.

 

Nawiązując do hasła tegorocznej pielgrzymki „Kocham Kościół” prymas podkreślił, że potrzebny jest namysł nad „obecnością Kościoła we współczesnym świecie, nad tym, jak być katolikiem w Kościele, który jest naszym domem, w Kościele który kochamy, a który jest obecnie spychany na margines życia publicznego; który jest przedmiotem wielorakich ataków, krytyk, poniżania i ośmieszania, a nawet prześladowania”.

 

„Podejmowaliście zapewne konkretne postanowienia, określając swoje miejsce we wspólnocie Kościoła, opowiadając się za wartościami, które Kościół głosi i których broni. Jan Paweł II 12 czerwca 1987 roku na Westerplatte mówił do młodych, takich jak wy: Zagrożeniem jest klimat relatywizmu. Zagrożeniem jest rozchwianie zasad i prawd, na których buduje się godność i rozwój człowieka. Zagrożeniem jest sączenie opinii i poglądów, które temu rozchwianiu służą. Mówiąc o relatywizmie papież przypominał również, że młodzi ludzie potrzebują wielkiej mocy ducha, aby obronić godność własną i godność Kościoła” – podkreślił prymas.

 

Do Częstochowy dotarło z archidiecezji gnieźnieńskiej ponad dwadzieścia grup. W niedzielę, 5 sierpnia, na jasnogórski szczyt weszły grupy promieniste, które wędrowały oddzielnie, własnymi trasami, jednak z tym samym hasłem i programem. Na miejscu, jak co roku, złożyli w całość części krzyża niesione przez poszczególne grupy. Tradycja ta narodziła się w latach 60., kiedy pielgrzymowanie napotykało na różne restrykcje ze strony ówczesnej milicji. Pielgrzymi szli więc w małych grupach i schodzili się niczym promienie wyznaczonego dnia na Jasnej Górze. Znakiem ich wspólnoty był właśnie krzyż niesiony w częściach i składany przed wejściem do Kaplicy Matki Bożej.

 

Grupy kolorowe stanęły u celu 6 sierpnia. Pielgrzymi przed wyruszeniem w drogę spotkali się u grobu św. Wojciecha, gdzie uczestniczyli w Mszy św. sprawowanej pod przewodnictwem prymasa Polski. Kolorowi wędrowali wspólnie, jedną trasą spotykając się na posiłkach i modlitwach. Specjalnie na wejście pielgrzymi założyli koszulki z napisem I ♥ Kościół.

bgk KAI

wejście PROMIENISTYCH
wejście KOLOROWYCH

 

Galeria PPAG PROMIENISTE
                  PPAG KOLOROWE

Polecamy