poniedziałek, 25 maja 2020 r.

Zmarła s. Błażeja Tomalak

W wieku 104 lat zmarła w Mogilnie s. Błażeja Tomalak ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Marii Panny, jedna z najstarszych sióstr zakonnych w Polsce. Zmarłą polecamy Bożemu miłosierdziu.  

 

Siostra Błażeja Tomalak urodziła się 4 września 1908 r. w Kucharkach k. Jarocina. Po złożeniu ślubów zakonnych i ukończeniu szkoły pielęgniarskiej wyjechała do Rzymu, gdzie do 1937 r. pracowała jako pielęgniarka. Uczyła się pięciu języków: hiszpańskiego, angielskiego, francuskiego, niemieckiego i włoskiego, którym włada najlepiej. Po powrocie do Polski trafiła do Radzynia, gdzie zajęła się tworzeniem ośrodka zdrowia.

 

W czasie II wojny światowej pracowała w szpitalu we Włocławku i stamtąd razem z frontem szła do Warszawy opatrując i pomagając rannym. Na zlecenie Polskiego Czerwonego Krzyża we Włodzimierzu nad Pilicą zorganizowała schronisko dla żołnierzy powracających z Rosji. Po wojnie wróciła do Poznania i pracując nadal jako pielęgniarka podjęła studia z zakresu kultury wyższej i socjologii. W międzyczasie posługiwała także w Czerniejewie, Lubaszu oraz jako pielęgniarka terenowa w Kcyni, Witkowie, Poznaniu i Jabłonowie Pomorskim.

 

Do Mogilna s. Błażeja przyjechała po raz pierwszy w 1948 r. W latach pięćdziesiątych, jak wiele sióstr zakonnych i kapłanów, trafiła do więzienia. Po raz drugi przyjechała do Mogilna w 1978 r. po krótkim pobycie w Rzymie i pracy w pleszewskim szpitalu. Przez 30 lat niezmiennie odwiedzała chorych, dodawała otuchy samotnym i niosła wsparcie potrzebującym. Za swoją bezinteresowną pracę i wielkie serce otrzymała w 2003 r. statuetkę „Serce Mogilna”. W lutym tego roku został jej nadany tytuł „Honorowego Mogilnianina”.

 

Śp. s. Błażeja Tomalak zmarła 26 sierpnia, w uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej. Pogrzeb odbędzie się w środę, 29 sierpnia - o godzinie 10.00 wprowadzenie ciała do kościoła farnego, o godzinie 11.00 Msza św. pod przewodnictwem bp. Wojciecha Polaka.

 

bgk KAI

Polecamy