piątek, 28 lutego 2020 r.

Inowrocław: święto bazyliki

Bazylika pw. Imienia NMP - najstarsza inowrocławska świątynia, w której czczona jest Matka Boża Uśmiechnięta, świętuje 830-lecie istnienia. Obchody potrwają do 17 września.  

 

Dniom Jubileuszowym patronuje prymas senior kard. Józef Glemp oraz prezydent miasta Inowrocławia Ryszard Brejza. W niedzielę, 16 września o godz. 12.30 w bazylice sprawowana będzie uroczysta Msza św. pod przewodnictwem kard. Józefa Glempa. Uroczystej celebrze towarzyszyć będą śpiewy w wykonaniu chóru Inovroclaviensis Cantans pod dyrekcją Izabeli Szyma-Wysockiej i Danuty Szyma. Tego dnia odbędzie się też festyn rodzinny przed bazyliką, zaś na godz. 21.00 zaplanowano wieczorne czuwanie modlitewne.

 

Z kolei w poniedziałek, 17 września, o godz. 12.00, w Instytucie Prymasa Józefa Glempa rozpocznie się konferencja pt. „830-lecie świątyni Imienia NMP w Inowrocławiu”. W programie przewidziano m.in. wystąpienia: dr Moniki Jakubek Raczkowskiej z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, która opowie o „Skarbach Bazyliki” oraz ks. dr Jakuba Dębca z Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie, który wyjaśni znaczenie tytułu bazylika mniejsza. Ponadto Edmund Mikołajczak z Polskiego Towarzystwa Historycznego przybliży „Początki parafii inowrocławskiej”.

 

Trzydzieści lat temu, 11 września 1982 roku odbyły się w Inowrocławiu wielkie uroczystości z okazji 800-lecia kościoła Imienia Najświętszej Maryi Panny. Historycznemu jubileuszowi przewodniczył prymas Polski Józef Glemp, ówczesny arcybiskup gnieźnieński i warszawski. Zachowane źródła historyczne nie podają dokładnej daty budowy inowrocławskiej świątyni. Większość opracowań wskazuje początki romańskiego kościoła na przełom XII i XIII wieku. Zatem jubileusz 800-lecia, obchodzony w 1982 roku, należy traktować jako symboliczny. Kard. Glemp mówił wówczas, że „Inowrocław był od pierwszych chwil swego istnienia związany z czcią Matki Najświętszej. Osiemset lat to zamierzchłe czasy. Żadna pamięć nie sięgnie tak daleko, nie sięgają nawet i zapisy tamtych czasów. Dlatego też ta wspaniała, ukochana przez obywateli inowrocławskich świątynia jest dla nas jakąś tajemnicą. Dzisiaj świątynia ta jest chlubą miasta, chlubą Kujaw, ale i chlubą całego narodu" – mówił ówczesny prymas Polski.

 

Najcenniejszy zabytek Inowrocławia uległ dramatycznemu zniszczeniu w 1834 roku i dopiero na progu XX wieku został odrestaurowany. Pełen blask tej perły architektury został przywrócony dopiero 100 lat później, za sprawą działań rozpoczętych przez ks. kan. Romana Zientarskiego, a kontynuowanych przez ks. kan. Tadeusza Kościelnego, wieloletniego proboszcza parafii pw. Imienia NMP. Zwieńczeniem wielu prac renowacyjnych była koronacja Madonny Uśmiechniętej i Dzieciątka Jezus, której w 2000 roku dokonał arcybiskup gnieźnieński Henryk Muszyński.

 

Obecnie na szczególną uwagę zasługuje nowy kształt i wyposażenie prezbiterium wraz z mozaiką, która od 2006 roku usytuowana jest na powierzchni konchy - półkolistego sklepienia w absydzie świątyni, a ukazuje łaciński krzyż. Bogate dziedzictwo prastarego, inowrocławskiego kościoła oraz fakt wyjątkowych zabiegów przywrócenia świetności obiektu zadecydowały o wyróżnieniu świątyni w 2008 roku papieskim tytułem bazyliki mniejszej.

 

Patronat medialny nad obchodami sprawuje eKAI

Polecamy