piątek, 21 lutego 2020 r.

Relikwie bł. Jana Pawła II w Słupcy

Słupca cieszy się od środy, 26 września, posiadaniem relikwii bł. Jana Pawła II. Ich uroczystego wprowadzenia do kościoła pw. bł. Michała Kozala BM dokonał metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki.

 

Były sekretarz bł. Jana Pawła II przywiózł i ofiarował słupeckiej parafii kosmyk włosów błogosławionego papieża. W homilii Mszy św. sprawowanej przy licznym udziale wiernych, z serdecznością i prostotą wspominał tego, u boku którego pracował przez 9 lat, jako drugi sekretarz. „W różnych epokach Opatrzność Boża stawia na naszych drogach świadków i proroków wiary, którzy mają głosić Boże przesłanie i upominać się o miejsce Boga w naszym życiu. Dla nas wszystkich takim człowiekiem był Jan Paweł II. Był on człowiekiem wyjątkowym – mimo, że takim samym jak my, to jednak innym. W przedziwny sposób oddziaływał i promieniował na innych. Stając przy nim odczuwało się spokój, miało się poczucie bezpieczeństwa i życzliwości”- mówił abp Mokrzycki.

 

Przyznał również, że świat nie zapomniał o Janie Pawle II. Po wyniesieniu papieża Polaka na ołtarze ciągle spływają prośby o jego relikwie, o modlitwę przy jego ołtarzu. „Ojciec Święty jest wciąż żywy, tyle, że w nas. W naszym wspominaniu Ojca Świętego kryje się prośba, abyśmy my sami stawali się lepsi, aby wszystko stawało się lepsze, dzięki działającej w nas łasce Bożej. Naśladujmy więc bł. Jana Pawła II, bo przecież mogliśmy widzieć na czym polegała jego droga do świętości” – prosił metropolita lwowski.

 

Uroczystość wprowadzenia relikwii bł. Jana Pawła II do kościoła pw. bł. Michała Kozala BM była połączona z obchodami 16. rocznicy istnienia parafii – najmłodszej ze słupeckich wspólnot parafialnych. Została erygowana 26 września 1996 roku. Pierwszym proboszczem został ks. Hieronim Szczepaniak pełniący tą funkcję do dziś. Przez dziesięć lat budowano i wyposażano kościół. Świątynia została konsekrowana 26 września 2006 roku przez ówczesnego metropolitę gnieźnieńskiego abp. Henryka Muszyńskiego.

 

Fot. K. Rybicka

Polecamy